MHP'lilere bakanlık yok

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, CHP eski Milletvekili Durdu Özbolat'ın sahibi olduğu Yurt gazetesine konuştu.

MHP'lilere bakanlık yok

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, referandum öncesi Yurt gazetesinden Ülkü Çoban’a konuştu. Çevik başkanlık sistemine dair açıklamalarda bulundu ve MHP’ye bakanlık verilecek iddiasına yanıt verdi. 

“Bakın 82 yılında Kenan Evren’in yaptırdığı anayasa, cuntacıların, askerlerin yaptığı anayasadır” diyen Çevik “83’te sözde sivil yönetimdeydik ama asker dedi ki, ‘Öyle bir şey formüle getirelim ki, cunta lideri cumhurbaşkanı olsun ve o cumhurbaşkanına öyle yetkiler verelim ki sivil yönetime hâkim olsun’. Bakın bu çok önemli, bugün cumhurbaşkanımızın elindeki yetkiler onlardır. Problem işte oradan başlıyor: Cuntacı bir lidere verdiğiniz yetkileri, hala cumhurbaşkanlarına veriyorsunuz. Hele hele bir de seçimle halkın direkt oylarıyla getirdiğiniz cumhurbaşkanına cuntacı liderlerin yetkilerini veriyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“MHP’LİLERE ÇAMUR ATIYORLAR”

Referandumda ‘Evet’ çıkarsa MHP’li bakanların olabileceği açıklamasının kendisine sorulması üzerine Başdanışman Çevik, MHP’ye çamur atıldığını iddia etti. MHP’ye bakanlık verileceğini ‘palavra’ olarak nitelendiren Çevik “MHP, AK Parti ile birlikte anayasa değişikliklerine oy verdi diye, MHP’lilere çamur atılıyor. Affedersiniz ama kabul edilir bir şey değil. Burada MHP fikrini ortaya koyuyor. HDP de aleyhinde oy kullanıyor, ‘HDP’liler ile CHP’liler birleşti’ diyebilir miyiz? Bunu MHP’lilere mahsus yapıyorlar. ‘Bak MHP’liler ne yapıyor?’ diye caydırılmaları isteniyor” dedi.

“ANKARA’NIN YARISINI YAKSA MAHKEMEYE GÖTÜREMİYORSUNUZ” 

Cumhurbaşkanı’nın yargılanmasıyla ilgili soruya İlnur Çevik şu yanıtı verdi:

“CHP’nin niye hayır dememiz gerektiği ile ilgili kitapçığında bu belirtilmiş, ‘Yeni Anayasa ile Cumhurbaşkanı bir adam öldürse, onu Yüce Divan’a sevk etmek için 400 milletvekili evet oyu vermezse hiçbir şey olmayacak’ diyorlar. Bu doğru değil. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız, Allah korusun bir şey oldu, gitti birisini öldürdü, yapmaz ama oldu… Hatta eline bir tane makineli tüfek aldı herkesi taradı, sonra sokağa çıktı Ankara’nın yarısını da yaktı. Asıl bugün o cumhurbaşkanına hiçbir şey yapılamadığını biliyor muydunuz? Şu andaki yasalarımıza göre 550 milletvekilinin hepsi birden gelseler, oy kullansalar yine o cumhurbaşkanını, Yüce Divan’a götüremiyorlar, bir adam bile öldürse… Adamı sokağın ortasında kesse bile cumhurbaşkanını mahkemeye götüremiyorsunuz.”

Çevik başkanlık sisteminde ise Cumhurbaşkanı’nın yargılanmasına dair “Her şekilde götürüyorsun. Allah korusun ama öyle bir olay olsa, milletvekilleri particilik mi yapacaklar? Katilin arkasında durabilir misin? Böyle bir şey olur mu? 15 Temmuz’da sokağa çıkan o halk, sizi lime lime eder.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 14:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
NKavcar
NKavcar - 4 yıl Önce

mhp, chp gibi akp ile "i̇kiz yasaları" değil "başörtüsü yasağını kaldıran" yasayı çıkarmıştır. şimdi de benzeri adım atılıyor. sebep: türkiye, rusya-abd-i̇ngiltere üçgeninde ince ince elenmeye başlandı. bu arada bop eş başkanlığı münhal. "hayırcılar" münhal yer için sıraya girdi.