MHP’li Hayati Arkaz “Cumhuriyetimizin Temelleri Sivas’ta Atılmıştır”

MHP İstanbul Milletvekili Dr. Hayati Arkaz, Sivas Kongresi’nin 100. Yılını kutladı.

MHP’li Hayati Arkaz  “Cumhuriyetimizin Temelleri Sivas’ta Atılmıştır”

Memleketi Sivas’ın tarihi önemine vurgu yapan Arkaz, “Kurtuluş Savaşı’nı vatanımızın her toprağına yayan ve Türk milletine mal eden Sivas Kongresi ile tam bağımsızlık ve milli egemenlik ilkeleri prensip haline getirildi. Barış ve hoşgörü şehri Sivas’ta gerçekleşen tarihi yüz akımız Sivas Kongresi’nin 100. yılı kutlu olsun” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına giden yoldaki en önemli adımlardan biri olan tarihi Sivas Kongresi'nin 100'üncü yılı kutlanıyor. Aslen Sivaslı olan MHP İstanbul Milletvekili Dr. Hayati Arkaz, Sivas Kongresi’nin 100. Yıldönümünde, Sivas’a ve günün anlam önemine ilişkin şunları kaydetti:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan yola çıkarak başlattığı milli mücadelenin en önemli temel taşlarından olan 4 Eylül 1919 tarihli Sivas Kongresi, yeni Türk devletinin kuruluşunda büyük öneme sahiptir. Erzurum Kongresi'nde vatanın bölünmez bütünlüğü ve tam bağımsızlığıyla ilgili alınan kararlar Sivas Kongresi'nde de aynen kabul edilmiştir. Milli sınırları içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz ilkesi prensip haline getirilmiştir. ‘Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı, millet topyekûn kendisini savunacak ve direnecektir’ denilmiş, manda ve himaye kesin bir dille reddedilmiştir. Kuvay-i Milliye ruhu ve milli irade ölümsüz kılınmıştır. Milli iradeyi ülke geneline yaymak esas alınmıştır. Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyetleri birleştirilmiştir. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı şehir olan memleketim Sivas’la ve hemşehrilerimle gurur duyuyorum. Atatürk, Milli mücadele döneminde bu şehirde kongre düzenleyerek tüm ülkeye sirayet etmek istemiştir.  Bu şehre ve bu şehrin insanına inanmış, güvenmiştir.”

ATATÜRK, ANKARA DIŞINDA EN ÇOK SİVAS’TA KALMIŞTIR

“Sivas Kongresinde tıp öğrencilerini temsil etmek için söz alan Tıbbiyeli Hikmet’in söylemlerinden Atatürk çok etkilenir ve şöyle der; Evlat müsterih ol. Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum.  Biz azınlıkta kalsak da mandayı kabul etmeyeceğiz.  Parolamız tektir ve değişmez: Ya İstiklal Ya Ölüm! İşte tam bağımsızlığın kararlığını ortaya koyan bu parola Sivas’ta söylenmiştir. Atatürk, Ankara dışında en çok kaldığı il Sivas’tır. Bu da Sivaslılar için bir gurur kaynağıdır. Türk tarihine damgasını vuran, hoşgörü ve kardeşlik şehri Sivas’ta gerçekleşen Sivas Kongresi’nin 100. yılını kutluyorum.”
 

YORUM EKLE