Milli Piyango çekilişinde büyük şüphe!

Milli Piyango Yılbaşı özel çekilişi dün akşam gerçekleştirildi. Ancak çekilişte 80 milyon liralık büyük ikramiyenin kazananını belirleyecek rakamlar belirlenirken çekilen görüntü sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları, çekiliş heyetinde bulunan yetkililerin verdiği tepkiyi gündeme taşıdı.

GEÇEN SENE 'ŞAİBE' İDDİALARI GÜNDEME GELMİŞTİ

Geçen sene ortaya çıkan bir görüntüde sosyal medyada hızla yayılmış ve tartışmalara neden olmuştu. 9 Ekim 2018 tarihli Milli Piyango çekilişine ait videoda henüz butona basılmadan 6 rakamı düştüğü görülüyor, görevli butona basmadığını söyleyip topu geri küreye attırıyor ve sonuç yine 6 çıkıyordu. Görüntülere ilişkin Milli Piyango tarafından açıklamada, top düşürme sepetini açan bobin arızasından kaynaklanan bir sorun olduğu kaydedilmişti. Ayrıca son dönemde yapılan Milli Piyango çekilişlerinde büyük ikramiyenin satılmayan biletlere isabet etmesi de tartışmaları alevlendirmişti.

Geçen senenin 70 milyon liralık yılbaşı büyük ikramiyesi bir tam bilete çıkmış ancak biletin sahibi ortaya çıkmamıştı. 70 milyon liralık büyük ikramiyenin dün teslim süresi dolduğu için hazineye devredildi.

O görüntülere ilişkin Milli Piyango tarafından açıklama yapıldı. 

Açıklamada, top düşürme sepetini açan bobin arızasından kaynaklanan bir sorun olduğu kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"9 Ekim 2018 tarihli Milli Piyango Çekilişi ile ilgili olarak bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamaların yapılması zarureti ortaya çıkmıştır:

İdaremiz tarafından düzenlenen şans oyunlarına ait çekilişler halkımıza ve medyaya açık olarak çekiliş heyeti tarafından ve noter gözetiminde gerçekleştirilmektedir. Çekilişlerin tamamı www.millipiyango.gov.tr adresinden canlı olarak yayınlanmaktadır.

İdaremizce düzenlenen tüm çekilişlerden önce, Çekiliş Heyeti ve Noter huzurunda teknik personel tarafından çekiliş kürelerinin kontrol ve testleri yapılmaktadır. Çekiliş küreleri ile ilgilenen teknik personel çekiliş esnasında küreler ile ilgili herhangi bir sorun veya arıza olduğunda anında müdahale edilebilmesi amacıyla arkada hazır bulunmaktadır.

Bahse konu 9 Ekim 2018 tarihli Milli Piyango Çekilişinde de kürelerin kontrolü ve testleri yapılarak canlı yayın çekilişine geçilmiştir.

Çekiliş esnasında top düşürme sepetini açan bobin arızasından kaynaklanan bir sorun nedeniyle butona basılmadan ikinci amorti küresinden düşen numaralı top Çekiliş Heyeti ve Noter tarafından iptal edilmiş, küre içerisine tekrar atılarak çekilişe devam edilmiştir. Aynı numaralı topun tekrar düşmesi tamamen tesadüfen gerçekleşmiş ve çekilişimiz sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır."

YORUM EKLE