Mimar ve gazeteci Aydın Boysan hayatını kaybetti.

banner155

Usta sanatçı Münir Özkul'un acı haberinin ardından Renkli kişiliği ile tanınan mimar ve gazeteci Aydın Boysan 97 yaşında organ yetmezliği sonucu Ulus'taki evinde hayatını kaybetti.

Mimar ve gazeteci Aydın Boysan hayatını kaybetti.
banner170

AYDIN BOYSAN KİMDİR?

Aydın Boysan, 17 Haziran 1921 tarihindeİstanbul'da doğdu. 1939 yılında Pertevniyal Lisesi'nden mezun olan Boysan, 1945'te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirdi. 1999 yılına kadar mesleğine ara vermeden devam eden Boysan, Türkiye Mimarlar Odası'nın kurucuları arasında yer aldı.

Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. 1945 yılında başladığı mimarlık mesleğine 2000 yılına kadar fiilen devam eden Aydın Boysan, mimar olarak çalıştığı 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarlamıştır.

1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu. Aralıksız olarak on yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151