Mustafa Kemal Atatürk'de İspanyol gribine yakalanmıştı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a hareket etmeden hemen önce İspanyol gribine yakalandığı ve bu salgını Beşiktaş'ta Akaretler'deki evinde atlattığı ifade edildi.

banner311
Mustafa Kemal Atatürk'de İspanyol gribine yakalanmıştı

1918 ila 1920 yıllarında 18 ay içerisinde yaklaşık 1 milyon insanın ölümüne neden olan İspanyol gribine Mustafa Kemal Atatürk'ün de yakalandığı belirtildi. Prof. Dr. Metin Özata tarafından kaleme alınan "Atatürk ve Tıbbiyeliler" kitabında Atatürk'ün Samsun'a gitmeden önce İspanyol gribine yakalandığını ve bu hastalığı Beşiktaş'ta Akaretler'deki evinde yendiğinden bahsetti.

1918 yılında ortaya çıkan İspanyol gribi salgınından bütün dünya etkilenmişti. Gelecek nesillerde pek çok kişinin hayatını derinden etkilediği iddiasına da yer verilen bu kitapta Atatürk'ün Samsun'a gitmeden hemen önce İspanyol gribine yakalandığı ifade edildi.

Eserde Atatürk'ün Samsun'a hareket halindeyken rahatsızlık geçirdiği ve o dönemin en büyük salgınlarından birisi olan İspanyol gribinden Beşiktaş'ta Akaretler'deki evinde atlattığından söz edildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.