Nagehan Alçı, geri adım attı, Dilek Güngör, Alçı’yı İMF tezgahına girmekle suçladı

banner155

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, geçtiğimiz hafta sonu ekonomi yönetimi iiçin Daron Acemoğlu ismini ortaya atmıştı.

Nagehan Alçı, geri adım attı, Dilek Güngör, Alçı’yı İMF tezgahına girmekle suçladı
banner170

Bu habee Fatih Altaylı ve Ertuğrul Özkök olumlu bakmış, hatta Özkök gerekirse aracı olabileceğini yazmıştı.

Acemoğlu ismine gelen tepkiler üzerine Nagehan Alçı, bugün şöyle bir savunmada bulundu.

“Ben, Ankara cephesinden Daron Acemoğlu’na ekonomi yönetimini önermek konusunda bir düşünce var, diye yazdım. Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 kişilik kabinesinde sandalyelerden birini Acemoğlu’na teklif edebileceğini söyledim. “Ankara’dan Acemoğlu’na teklif gitti” diye yazmadım. “Acemoğlu’nun bu tekliften haberi var” demedim. Zaten işin Acemoğlu cephesiyle ilgili herhangi bir iddiada da bulunmadım. Daron Bey’le hiçbir hukukum yok...

Ama bildiğim bir şey var: Ankara’da Acemoğlu ismi ekonomi yönetiminde ciddi bir seçenek olarak masanın üzerinde duruyor. 9 Temmuz’a kadar bu isimler netleşecek.”

Öte yandan Sabah yazarı Dilek Güngör, bugünki yazısında ise ekonomi yazarı olmadığı halde Alçı’nın kulağına Acemoğlu ismini kimin üflediğini sordu.

İktidara İMF tezgâhı kurulduğu imasında bulunan Güngör, bu bilinçli operasyona göz yummayacaklarını ifade etti.

Daron Acemoğlu adının gündeme getirilmesinin iki amacı olabileceğini kaydeden Güngör, bazı çevrelerin AK Parti'nin en büyük başarı hikâyelerinden birini gölgelemek istediğini veya önümüzdeki günlerde açıklanacak yeni ekonomi yönetimi için 'kalibrasyon operasyonu' yapııldığını iddia etti.

Dilek Güngör’ün bugünki yazısı şöyle:

“Sabah yazarından Hafta sonu bir gazetenin köşe yazarı yeni ekonomi yönetimiyle ilgili yazı kaleme aldı. Ekonomi alanına çok da yakın olmadığını bildiğimiz gazetecinin kulağına Daron Acemoğlu ismini kim üfledi bilmiyorum?

PR amaçlı yapıldığı aşikar olan yazıda Acemoğlu'na methiyeler düzüldü. Ama bu ismin PR'ını kim yapıyorsa veya yaptırıyorsa fena duvara tosladı.

Çünkü, Acemoğlu dün "Türkiye'nin bir an önce IMF ile masaya oturması gerekir" diyerek ağızlarındaki baklayı çıkarıverdi.

Sizce bu algı operasyonlarının amacı ne?

Hadi diyelim, Acemoğlu'nun ABD'de sırtını kimlere yasladığını, Türkiye'yle ilgili açıklamalarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik imalarını görmemezlikten geldik.

Bu bilinçli operasyona göz mü yumacağız?

Bana göre, Daron Acemoğlu adının gündeme getirilmesinin iki amacı var. Birincisi; belli ki, bazı çevreler (kim olduğunu bulursanız, bana da söyleyin) AK Parti'nin en büyük başarı hikâyelerinden birini gölgelemek istiyor.

Ortodoks IMF politikalarıyla Türkiye'yi bir soğutma cenderesinin içine alıp, büyüme hikayesini örselemek ve ülkenin IMF'ye muhtaç olduğu algısı yaratmaya çalışıyor.

İkincisi de, önümüzdeki günlerde açıklanacak yeni ekonomi yönetimi için 'kalibrasyon operasyonu' yapıyor.

Peki Acemoğlu'yla aynı gün halen devlet kademesinde olanların IMF imasına ne diyeceğiz? Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in akşam saatlerinde attığı 'dış kaynakla yumuşak inişi mümkün' tweet'ini nereye oturtacağız?

Vallahi şu kadarını söyleyeyim...

IMF tezgâhını kim kuruyorsa, kurguyu iyi yapıyor anlaşılan...”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151