O skandalla ilgili Anadolu Ajansı'ndan açıklama

banner155

Hükümete yakın TVNET kanalında Anadolu Ajansı’nın 2018 seçim tablosu oy oranları yazılı şekilde gösterilmişti.

banner170

Konu ile ilgili Anadolu Ajansı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada "24 Haziran seçimleriyle ilgili abonelere verilen test yayınlarının, bazı kişi ve kurumlar tarafından çarpıtılarak kamuoyuna aktarılması gerçekle örtüşmeyen bir algı çalışmasıdır." denildi.

 Anadolu Ajansı şu açıklamayı yaptı;

"Ulusal ve bölgesel medya kuruluşlarının tamamına yakını bu seçim özel yayınına abone olmakta ve Anadolu Ajansı’nın ulaştırdığı verileri kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Bu verilerin yayıncı kuruluşlar tarafından sağlıklı bir şekilde alındığı her seçim öncesi en az 4 kez yapılan testlerle teyit edilmektedir. Yayıncılık dünyasında "mock data unit testing" olarak bilinen bu ve benzeri uygulamalar, hemen her önemli yayın öncesinde defalarca tekrarlanır. Test çalışmalarıyla amaç; seçim akşamı veri iletimindeki riskleri ortadan kaldırmak, medya kuruluşlarının kendi seçim sistemlerinin teknik yeterliliğini görmek ve Anadolu Ajansı veri akış sistemiyle entegre çalışmasını sağlamaktır. 

Yayıncı kuruluşlardan gelen talepler üzerine yapılan testlerde, partilere farklı oy oranları verilerek abone seçim ekranlarının çeşitli versiyonlara uyumu kontrol edilmektedir.

Önceki gün yapılan ve medya kuruluşlarına gönderilen test yayınında da son seçimin sonuçları baz alınmış olup, seçime katılmamış olan partiler ve adaylar için rasgele oy dağılımları yapılmıştır. Ayrıca temsili oy dağılımlarının buna göre yapılacağı da önceden medya kuruluşlarına bildirilmiştir.


Test yayınları kamuoyuna açılmaz, sadece abone olan medya kuruluşlarına gönderilir. Test yayınının kamuoyuyla paylaşılması abone olan kuruluşun tercihi veya kusurudur. Tüm detaylarıyla medya yöneticileri tarafından bilinen bu durumun, bazı kişi ve kurumlar tarafından çarpıtılarak kamuoyuna aktarılması gerçekle örtüşmeyen bir algı çalışmasıdır. 

Türk medyasının en güçlü ve en güvenilir haber kaynağı olan Anadolu Ajansı’nın mesnetsiz iddialara konu edilmesi kesinlikle kabul edilemez. 

Kurumumuz hakkında bilerek gerçeğe aykırı iddiaları gündeme getiren kişi ve kurumlar hakkında yasal işlem başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE
YORUMLAR
cesur
cesur - 9 ay Önce

HÜKÜMETE , AKP ye , YSK ya ,ANADOLU AJANSINA , hiç güvenmiyorum. 16 Nisan 2017 referandumu bunun örneğidir. Oylarımızın bir şekilde çalışacağına veya YSK tarafından maniplasyon yapılacağına inanıyorum.

Mahmut Kemal Dilbirliği
Mahmut Kemal Dilbirliği - 9 ay Önce

Bu görüntüler sahte mi yani. Ben bunun sizler tarafından kötü niyetle yapıldığına inanıyorum. Kanuni merciler sizden yana olduğu için haklı çıkabilirsiniz. Ama Allah indinde nasıl temize çıkacaksınız, onu da Allah bilir.

Cevat Kelle
Cevat Kelle - 9 ay Önce

Biz de inandık

Korkak
Korkak - 9 ay Önce

16 nisan da oylar YSK tarafından manipilasyon yapılmadı. Bildiğin HIRSIZLIK yapıldı. Hırsızlar iktidardan düştüğü zaman, yaptıkları hırsızlıkların cezasını verecekler.

SIRADAKİ HABER

banner151