Öğrenciler adına toplanan burs paraları Pensilvanya’ya aktarılmış

FETÖ/PDY yapılanması Türkiye geneli öğrenciler adına toplanan burs paralarının yüzde 10'u Fetullah Gülen'in  Pensilvanya'da ki karargahının gideri için aktarmışlar.

Öğrenciler adına toplanan burs paraları Pensilvanya’ya aktarılmış
banner170

Kilis Cumhuriyet Başsavclığı tarafından Kilis’teki FETÖ/PDY yapılanması kapsamında iş adamlarına yönelik soruşturma kapsamın ilginç detaylar ortaya çıkmaya başladı. Cumhuriyet  Savcısı Ahmet Muhtar Coşacak tarafından hazırlanan iddianamede 34 iş adamı hakkında  Kilis’teki FETÖ/PDY 'nin para kaynaklarıyla ve yapmış olduğu bazı yolsuzlukların nasıl işlendiği ortaya çıktı. 

FETÖ/PDY Şüphelisi H.A verdiği ifadesinde Yapının tüm birimlerinden sözünü ettiğim dönemde Kilis Mali Sorumlusu yani Kilis Kasası olan Enes kod adlı F.KURT'a para aktarıldığını belirtti. H.A , yani işadamları ve esnaflardan toplanan paralardan yapılan harcamalar sonucu geriye kalan miktar, ünitelerden yani, memurlardan oluşan birimlerden toplanan himmet, bağış ve burslar Felemez'e aktarılır, bu ünitelerden en çok para öğretmenlerden oluşan zümreden toplanır, çünkü sayıları diğerlerine oranla daha fazladır, doktorlar, öğretmenler, üniversite, imamlar, emniyet mensupları gibi birimler kendi aralarında toplanır, her birimin kendi kasası vardır, kedi içlerinde toplanan paralar Felemez'e aktarılır, yapı en çok parayı bu ünitelerden sağlar, çünkü esnaf yapılanmasından gelen paranın önemli bir miktarı cemaat evlerine, öğrenci burslarına ve öğrenci evleri ısınma giderlerine aktarılır, tüm birimler topladıkları paradan belli bir miktarını yapıya yeni kazandırılacak kişiler ve yapılacak ünite içi faaliyetlerde kullanılmak için ayrılır. 

Öğrenciler Adına toplanan Bursların yüzde onu Pensilvanya’ya 
Bir ilde toplanan tüm paranın %10'u, Gaziantep'de bulunan Güneydoğu Anadolu Bölge Sorumlusu Mehmet K'ın muhasebecisine  gönderilmek zorunda olduğunu vurgulayan  H.A şunları belirtti.  
"Ancak gerçek rakam üzerinden bu ödeme yapılmaz, örnek olarak Kilis ilinde 300 burs bedeli para toplanmışsa bu bölgeye 250 adet burs toplandı diye söylenir ve bu miktar üzerinden %10 para yollanır, bu para trafiğinin en sonunda Türkiye genelinde toplanan paraların belli bir miktarının da bizzat Fethullah GÜLEN'in emrine yollandığını biliyorum. Ancak Bölge İmamı muhasebecisinden sonra arada başka kimler var, başka bir oluşum var mı bilmiyorum, ama bu paraların hiç bir suretle banka üzerinden yollanmadığını bizzat elden teslim edildiğini biliyorum" dedi.

Kurban paraları yapıya etleri öğrencilere yıl boyu yedirilir 
Diğer bir gelir kaynağı da kurban parasıdır, her birim kendi içerisinde kurban parası topladığını belirten H.A ifadesinde , toplanan bu paraların karşılığında kurbanlık hayvanlar satın alınır, nafile kurbanlar yılın her günü kesilir, kurban bayramında da alınan bu kurbanlar kesilir, kurban bedeli veren şahıs kendi hayvanından et talebinde bulunmuşsa bu şahsa kendi kurban etinden pay verilir. Dağıtılması gereken yerler varsa dağıtılır, geriye kalan tüm etler yıl boyunca kullanılması için yapıya ait yurtlarda, pansiyonlarda kullanılmak üzere dondurucularda muhafaza edilirdi, yıl boyunca bu etlerden yapılan tasarruf yapıya çok büyük miktarlarda gelir sağlar, bazen de yurtdışında kurban kesimleri organize edilir, bu ülkelerde kurban değeri buradan toplanan kurban bedeli parasından daha düşüktür, kesim yapılacak miktar kadar para bu ülkeye yollanır artan para ise burada yapıya ait kurumlarda et ihtiyacı meydana çıktığında buradaki kesilecek hayvanların alımına aktarılırdı, hiç bir şekilde kurban için toplanan paralar, diğer paralarla bir araya getirilmezdi, bu terör örgütünün bu konuda hassas davrandığını söyleyebilirim  dedi. 

Habererk / Lokman Happani / Kilis

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2018, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151