Pakdemirli özel villasında bakanlık memurlarını çalıştırıyor!

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin göreve gelmesinin ardından bazı memurları özel hizmetine aldığı belirtildi.

Pakdemirli özel villasında bakanlık memurlarını çalıştırıyor!

Bakanlık kaynakları, Ankara İncek’teki villada çalıştırılmak istenen bazı memurların buna karşı çıktığını ifade etti.

Yerel seçim öncesinde patates-soğan fiyatlarının katlanması tartışmaları sırasında hedefte olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, bakanlık personelini kendi hizmetine aldığı ortaya çıktı. Pakdemirli’nin göreve gelmesinin ardından bakanlık personelini Ankara İncek’te olduğu belirtilen villasında çalıştırma talebinde bulunduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın olası kabine değişikliğinde koltuğunu koruyup koruyamayacağı tartışılan Pakdemirli’nin memurları kişisel görevlere aktarması bakanlık koridorlarında da konuşulmaya başlandı.

Bakanlık kaynakları, sürecin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesi ve Pakdemirli’nin koltuğa oturması ile başladığını aktardı. Tartışmalar yaşansa da görevlendirilen memurların bakanın villasında işlerine dönem dönem devam ettiği belirtildi. Bakanlığın Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı personelin bakanın özel hizmetinde çalıştırıldığı, bazı memurların ise villada çalışmayı reddettiği aktarıldı. Bakanlık bürokratları ile memurlar arasında özel görüşmeler yapıldığı, bakanın özel konutunda çalışmalarının teklif edildiği ve “çalışır mısın?” denilerek ikna süreçlerinin işletildiği öğrenildi.

Yönetmelikte yok

Konu ile ilgili ulaşmaya çalıştığımız ve tartışmaların odağındaki Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ecmel Ercan sorularımızı yanıtlamadı. Ulaşabildiğimiz bakanlık bürokratları da bakanın villasında “Kamu Konutları Yönetmeliği” kapsamında işlem yürütüldüğünü aktardı. Bu kapsamda Kamu Konutları Kanunu kapsamında yönetmelikteki “Özel Tahsisli” konutların “lsınma giderleri, demirbaş eşya ve mefruşat giderleri, aydınlatma, elektrik, su, gaz, temizlik, telefon, kapıcı, aşçı, kaloriferci, bahçıvan ve benzeri giderleri ile her türlü işletme, bakım ve onarım giderleri ilgili kurum ve kuruluşlarınca karşılanır” maddesi hatırlatıldı. Ancak temizlik ve onarımının yaptırıldığını belirtse de yönetmelikte yer almayan, bakanın villasında tam zamanlı çalışmaları istenen bakanlık personeli görevlendirmesine ilişkin sorular ise yanıtsız kaldı.

MECLİSE TAŞINDI

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel'in Tarım Bakanı Pakdemirli'nin şahsi villasında Bakanlık personeli çalıştırması hakkındaki soru önergesi verdi.

"Ulusal yayın yapan bir gazetede yer alan habere göre Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli, aslında Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilen Bakanlık personelini şahsi villasında çalışmaya zorlamıştır.

Söz konusu iddiaya göre Sayın Bakan, Ankara İncek’te olduğu belirtilen villasında kamu görevi yürütmek üzere istihdam edilmiş bakanlık personelini kişisel işleriyle tam zamanlı olarak görevlendirmiştir. İddiaya göre kişisel işlerle görevlendirilmeyi kabul etmeyen personele baskı uygulanmış ve ikna edilmeye çalışılmıştır.

Buna göre;

1-Villanızın statüsü nedir?

2-Villanız kira ise kirası kim tarafından ödenmektedir, mülk ise kimin üzerinedir?

3-Villanızda kaç personel çalıştırıyorsunuz? Bunların kaçı kamu personelidir? Bunların statüleri nedir?

4-Villanızda tam zamanlı olarak çalıştırılan kamu personeli sayısı kaçtır?

5-Villanızın faturaları kim tarafından ödenmektedir? 2019 Nisan ayında elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet vb fatura tutarları ne kadardır?

6-Bakanlık bürokratlarınız, memurlarla özel görüşmeler yapmış ve kişisel hizmetinizde çalışmaları için baskı kurmuş mudur?

7-Villanızda çalışmayı reddeden kamu personeline baskı uygulandığı iddiası doğru mudur?"

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel

Alp Kılıç

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.