Ramazan öncesi şekere büyük zam

Ramazan öncesi şekere büyük zam geldi. Türkşeker, şeker fiyatını yükseltti.

Ramazan öncesi şekere büyük zam

Türkşeker, şeker fiyatına yüzde 31 zam yaparak kilogramı KDV dahil 5,96 TL'den sattığı şekerin fiyatını 7,80 TL'ye yükseltti.

Şeker fiyatları ile arz ve stoklara yönelik tartışmalar sürerken Türkiye Şeker Fabrikaları (Türkşeker), şekerin fiyatına yüzde 31 zam yaptı.

Yeniçağ'dan Orhan Uğuroğlu'nun haberine göre, KDV Sistemini Sadeleştirme Programı kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indirdiklerini belirten Erdoğan şöyle demişti:

- "Bilindiği gibi un ve ekmekte KDV'yi zaten yüzde 1 olarak uyguluyoruz. Müjdesini sizlerle paylaştığımız yeni düzenleme ile gıda ürünlerinde devlet adına yüzde 7'lik bir indirim yapmış oluyoruz.

Üstelik KDV'si yüzde 1'e inen ürünler enflasyon sepetinde ciddi bir ağırlığa sahiptir.

Bunlar pirinç, makarna, et, balık, çay, kahve, su, süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, yemeklik yağlar, şeker ve şekerli ürünler, meyveler, sebzeler, kuruyemişler, bakliyat çeşitleri gibi, insanlarımızın günlük hayatlarında sık tükettikleri gıdalardır.
Tüm bu ürünlerde yapılan vergi indirimi aynı zamanda enflasyonla mücadelede önemli bir kazanım anlamına gelmektedir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra Türk Şeker’in önce 4 Mart’ta yüzde 20 sonra da dün (30 Mart 2022) yüzde 31 zam yapması dikkat çekti. Özel sektöre ait şeker fabrikalarının da devlete ait Türk Şeker’den sonra fiyat artışı yapmaları bekleniyor.

YORUM EKLE