Rektör, kızını akademisyen yapmak için büyük baskı yaptı mı? Rektörden cevap geldi!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın kızını akademisyen yapmak için büyük baskı yaptı mı? Detaylar haberimizde…

Rektör, kızını akademisyen yapmak için büyük baskı yaptı mı? Rektörden cevap geldi!

Hürriyet’te yer alan habere göre, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın kızını akademisyen yapmak için büyük baskı yaptı iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’dan cevap geldi.

Rektör Can iddialara yönelik, “Zerre kadar dahlim yok” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın öğretim görevlisi kızı Esra Aslancan'ın doktora sınavını kazanamayınca, Sınav Değerlendirme Komisyon Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır'ın baskı yapılarak istifaya zorlandığı öne sürüldü.

Doç. Dr. Sağır, rektörün "O programı zaten kızı için açtığını söylediğini" ileri sürerken; Rektör Prof. Dr. Can, "Zerre kadar dahlim yok" dedi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın öğretim görevlisi kızı Esra Aslancan, Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitim Yönetimi Doktora Programı sınavına başvurdu. 21 Eylül 2020 tarihindeki sınavdan önce Rektör, hem Eğitim Fakültesi Dekanı hem de diğer komisyon üyeleriyle görüşmek istedi. Ancak Sınav Değerlendirme Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır bu görüşmeye gitmedi. Esra Aslancan sınavı kazanamayınca Rektör’ün dekan aracılığıyla Mahmut Sağır’ı istifaya zorladığı iddia edildi. Doç. Dr. Sağır önce bölüm başkanlığı görevinden istifa etti, daha sonra da karıştığı bir kavga gerekçe gösterilerek açığa alındı.

“O programı zaten kızı için açtığını söyledi”

Doç. Dr. Mahmut Sağır şu iddiaları dile getirdi:

“Sınavdan önce Rektör bey fakültenin dekan ve dekan yardımcısına ‘Benim kızın sınavı var. Bu sınavı kazanacak’ demiş. Beni de yanına çağırdı konuyu görüşmek için ancak ben gitmedim. Nitekim sınav yapıldı ve kızı başarısız oldu. Bunun üzerine rektör dekanı suçladı. O programı zaten kızı için açtığını söyledi. Ben Eğitim Bilimleri bölüm başkanıydım. Bu görevimden bizzat baskı gördüğüm için istifa ettim.”

Rektör Prof. Can: Zerre kadar dahlim yok

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, Hürriyet’e “Geçen sene 21 Eylül’de bir doktora sınavı oluyor. Kızım sınava giriyor ve kazanamıyor. İtiraz bile etmiyor. Hepsi benim dışımda olan şeyler. Zerre kadar dahlim yok. Şu an durum YÖK’te ve sonuçlanmadığı için açığa alınma süreci devam ediyor” dedi.

YORUM EKLE