Reyhanlı barajı açılışı

Reyhanlı barajı açılıyor. Cumhurbaşkanı törene video konfereans ile katılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirilen Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi ve Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni'ne Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlanarak açıklamalarda bulundu.

Hatay'ın kalkındırılması için çalışmaların devam edeceğini belirten Erdoğan, "Gönül gönüle Hatay’ı da büyütmeye ve kalkındırmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye, kriz merkezlerinin merkezinde olmasına rağmen, dimdik ayakta durmasını sağlam altyapısına borçludur. Ondan önce Gaziantep’te 300 tesisi birden hizmete açtık. Daha evvelki haftalarda Kuzey Marmara Otoyolu’nun bir bölümünü, çok sayıda hastaneyi, Ankara- Niğde Otoyolu’nu milletimizin hizmetine sunduk. Geçtiğimiz 18 yılın her günü, ülkemize ve milletimize eser kazandırdık. Cumhuriyet döneminin tamamını, 5’e, 10’a katlayan yatırımları hayata geçirdik" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının tamamı şu şekilde:

Bu eserlerin ülkemize ve şehrimize kazandırılmasında emeği geçen herkese tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Reyhanlı Barajı, Amik Ovası'nın taşkınlardan korunmasını ve sulanmasını sağlayacak önemli bir yatırımdır. 585 bin dekar arazi çiftçilerimize gelir artışı sağlayacak ve 52 binden fazla kişiye ilave istihdam sağlayacaktır.

Suriye sınırımıza yakın bir yerde 1977 yılında hizmete alınan Tahtaköprü Barajı'nı 9 metre yükselttik. 453 bin dekara çıkarmış olduk. Bu projenin sulamada yıllık ekonomik faydası 350 milyon lira, enerji üretimindeki katkısı da 80 milyon liradır. Kapasite artışıyla birlikte 31 bin kişiye ilave istihdam sağlanacaktır. Toplam sulama alanı büyüklüğü 1 milyon 50 bin dekarı buluyor. Sulama projesinin ilk kısmını yatırım programına aldık, en kısa sürede inşaasına da başlayacağız.

Son 18 yılda bu çerçevede Hatay'a 3 milyar liraya yakın yatırımla 7 baraj, 3 gölet 13 sulama tesisi, 81 ıslah ve ayrıca halen 2 baraj ve göletin, 15 sulama tesisi ve 5 dere ıslahının inşası sürüyor. Daha çok altyapı yatırımları var. Halkımızla el ele gönül gönüle vererek Hatay'ı geliştirmeye kalkındırmaya devam edeceğiz.

Gönül gönüle Hatay’ı da büyütmeye ve kalkındırmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye, kriz merkezlerinin merkezinde olmasına rağmen, dimdik ayakta durmasını sağlam altyapısına borçludur. Ondan önce Gaziantep’te 300 tesisi birden hizmete açtık. Daha evvelki haftalarda Kuzey Marmara Otoyolu’nun bir bölümünü, çok sayıda hastaneyi, Ankara- Niğde Otoyolu’nu milletimizin hizmetine sunduk. Geçtiğimiz 18 yılın her günü, ülkemize ve milletimize eser kazandırdık. Cumhuriyet döneminin tamamını, 5’e, 10’a katlayan yatırımları hayata geçirdik.

Hatay, en çok bedel ödeyen en çok yük taşıyan şehirlerimizin başından geliyor. Her türlü sıkıntıya göğüs gererek, dünyaya kardeşlik dersi veren tüm Hataylılara teşekkür ediyorum. Hatay, 1939’de Türkiye’ye katılması ile bu konudaki duruşunu göstermiştir. Suriye’de gerçekleştirdiğimiz operasyonlar, Hatay’daki kardeşlerimize vefa borcumuzun sonucuydu.

Güney sınırımızda da istikrar sağlanana kadar sahada aktif olarak yer almayı sürdüreceğiz. Suriye'de hala var olan terör belgeleri, ya bize söz verildiği şekilde temizlenir, ya da biz gider bunu kendimiz yaparız. Sabrımızı zorlayan provakatif saldırılara hak ettikleri şekilde cevap vereceğiz. Suriye'de de tercihimiz barış ve siyasi yollardır. Tüm dünya bu noktaya gelene kadar biz kendi yolumuzda ilerlemeye karşıyız. Farklı köken, inanç, meşrep sahibi olan vatandaşları birleştirme başarısıdır. Ülkemizin karşısında harekete geçenlerin hedefinde daima toplumumuzun farklı kökenlerden gelmesi yatmıştır.

Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak, memnun olmasak da herkesi kucaklamak gerektiğinin farkındayız. Şu anda gerçekleştirdiğimiz baraj açılışı bile bazılarını rahatsız ediyor. Her türlü iftirayı ortaya saçarak fütursuzca saldırıyorlar. Kimse kusura bakmasın, biz bu ülkeye hizmet etmeye devam edeceğiz. Ülkemizin 83 milyon vatandaşına sunacak daha çok hizmetimiz var. Gençlerimize 2053 vizyonlarını hayata geçirebilmeleri için güçlü bir Türkiye bırakma konusunda kararlıyız.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 16:59
YORUM EKLE