Rıza Sarraf ve yakınlarının mal varlığına el konuldu!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, Rıza Sarraf ve yakınlarının mal varlıklarına el konulması kararı verildi

Rıza Sarraf ve yakınlarının mal varlığına el konuldu!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Rıza Sarraf hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, Sarraf ve irtibatlı olduğu şahısların, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri diğer bir yabancı devlet lehine casusluk maksadıyla temin ettiği ve mal varlığını kaçırma girişiminde bulunduğuna" dair bilgilere ulaşıldığından mal varlıklarına el koyma kararı alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca şüpheli Rıza Sarraf ve yakınları hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Soruşturma kapsamında şüpheli Sarraf ve irtibatlı olduğu şahısların, yazılı ve görsel basından elde edilen bilgilerde "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri diğer bir yabancı devlet lehine casusluk maksadıyla temin ettiği ve mal varlığını kaçırma girişiminde bulunduğuna" dair bilgilere ulaşıldığı belirtildi.

Sarraf ve diğer şüphelilerin gerek atılı suçu işleyip işlemediği husunda inceleme yapmak, gerekse mal varlığı değerlerinin işlenen bu suçlardan kaynaklanmış olma ihtimali, mal varlığı değerlerini kaçırmasının önlenebilmesi amacıyla atılı suçun işlendiğine dair bulgu ve emarelere ulaşılmış olmasından, gecikmesinde sakınca bulunan hallerin mevcut olduğu dikkate alınarak, soruşturma çerçevesinde şüpheli Sarraf ile irtibatlı olan yakınlarının taşınır ve taşınmaz tüm mal varlıklarına, banka, şirketler ve diğer tüm kurumlar nezdindeki hak ve alacaklarına, şirket hisselerine KHK ve CMK maddeleri uyarınca el konulmasına karar verildiği kaydedildi.


Soruşturmayı yürüten savcılığın, konuyla ilgili gerekli işlemlerin yapılması amacıyla İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne talimat yazısı gönderdiği öğrenildi.

Tutanakta 23 kişinin ismi bulunuyor. Hürriyet'te yer alan habere göre, listenin ilk sırasında Rıza Sarraf, 2. sırasında Ebru Gündeş'ten olan kızı Alara yer alıyor. 

Sarraf ailesinin avukatı Şebnem Eriş yaptığı açıklamada “Ailenin mal varlığına el konulması kararını şaşkınlıkla karşılıyoruz” dedi.

Avukat Eriş, sanatçı Ebru Gündeş’in isminin listede olmamasıyla ilgili “Çiftin ortak çocukları Alara Sarraf’ın ismi var. Ebru Gündeş’in önceki güne kadar bir boşanma davası açmadığını biliyoruz. Bize ulaşan bir boşanma başvurusu da yok. Gündeş’in isminin listede olmaması, kızları Alara’nın isminin listede olmasının nedeni bilmiyorum” dedi.

İŞTE MAL VARLIĞINA EL KONULAN 23 KİŞİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatansever
Vatansever - 11 ay Önce

ne oldu dun zarraf zarraf deyip milli dava deyip duruyordunuz adam otunce mallarina el koyup vatan hainimi ilan edilecek vay ulkenin haline benden olmayan bertaraf edilir anlayisi ulke batik ekonomi biryerden patlayacak ama ne zaman.Hayaldi gercek oldu tesekkurler AKP...:) Sayin Bassavci peki zarrabin bahsettigi eski bakanin ve diğerlerinin yani onların malvarlığı ne olacak ?

Hilal
Hilal - 11 ay Önce

Dune kadar milli dava adami ilan edilen Zarrab bugun vatan haini ilan ediliyor zaten sisteminin AKP yonetimin en buyuk celiskisi burada. Niye Zarrab mili adam idi Zarrab konusmasin bizimkilerin pisligi ortaya cikmasin diye ABD guzel bir siyaset ile Zarrab ile anlasti sen bu Turkiyenin pisligini anlat dedi Zarrabta bir guzel AKP pisligini ortaya cikardi. Hamdolsun hepside musluman adamlar ahiret korkusu var nede olsa :)

Lokman Ates
Lokman Ates - 11 ay Önce

Reis "dış bankalarda bir sentim param olduğunu ispatlasın, istifaya hazırım dememiş miydi"? "Milli kahraman, hayır sever", elkonulan paraları faiziyle mahkeme tarafından ödenen adam Z: Çağlayan'a 40-50 milyon euros, 7 milyon dolar rüşvet verdim". "En büyük payı Recep Tayyip Erdoğan alıyordu, fakat kendi hesabına değil, akrabalarının hesaplarına yatıtrıyordu" demiş. Reis hala istifa edemiyor. Dubay'dan Malta'ya, Mana, İçviçre ve İsveç arasında akrabalrın mekik dokutturları paralarda kendisin pay yok muydu? İtiraflar kendisine dokunun ca mı "casusluk, ihanet" gündem ve dava konusu oluyor?...