Sabah döndürdü dolaştırdı konuyu nihayet MHP’ye bağladı!

Sabah Gazetesi bugün manşetine 1999 Depremi ve 2020 Koronavirüs Salgınının kıyaslayan bir manşetle çıktı.

banner311
Sabah döndürdü dolaştırdı konuyu nihayet MHP’ye bağladı!

Gazete 2020 yılının Sağlık sisteminin "Gurur" 1999’un ise "Çaresizlik" yılları olduğunu vurguladı.

Sabah Gazetesinin ve zihniyetinin MHP dönemi ile ne gibi bir derdi var bilinmez ama Şubat ayında benzer bir tartışma alevlenmiş, AKP’li isimler 1999 yılındaki deprem günleri hakkında görüşlerini açıklamış, MHP ise en yüksek kademeden tepki göstermişti.

17 bin insanımızın yaşamını yitirdiği depremle korona virüs salgınını kıyaslayan Sabah, ilaç ve tıbbi materyal bulmada hiçbir sorun yaşanmadığını savundu.

İSMAİL SAYMAZ'DAN İMALI CEVAP

Gazeteci İsmail Saymaz, Sabah'ın bugünkü manşetiyle ilgili dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Bugün maske bulmakta dahi zorluk çekildiğini söyleyen Saymaz, Sabah'ın 17 Ağustos depremini manşetine taşıyarak MHP'yi mi hedef almak istediğini sordu.

Saymaz'ın paylaşımı şöyle:

“Sabah, bir gecede 17 bin vatandaşın can verdiği Marmara Depremi ile bugünü kıyaslıyor. Hoş, o gün bile ilaca ulaşılabilmiş. Bugün ise maskeyi bulamıyoruz. İlginçtir, Sabah konuyu sürekli Sağlık Bakanlığını MHP’nin yönettiği yıllara getiriyor. Sabah’ın MHP ile bir derdi mi var?”

1999 Depremi Tarışması

AKP’li Şamil Tayyar ve Burhan Kuzu, sosyal medyada Elazığ depremi üzerinden 17 Ağustos depremine gönderme yaparak dönemin koalisyon hükümetini eleştirmişti.

1999 depremi sırasında koalisyon hükümetinden olan MHP’den, AKP’li Tayyar ve Kuzu’nun iddialarına sert yanıt geldi. MHP Genel Başkan Yardımcıları Hidayet Vahapoğlu, İzzet Ulvi Yönter ve Mevlüt Karakaya ile MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve MHP Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Sözlü sosyal medya hesaplarından Tayyar ve Kuzu’ya yanıt vermişlerdi.

MHP’li Vahapoğlu, “Hafıza çökebilir, akıl kaybedilebilir. Bir yerlere mesaj verip ilişkini düzelteceksen bile vicdanlı ol. Bu deprem o deprem değil, mukayese edilemez. O tarihte MGK Gen. Sekreterliğinde kriz merkezinde görevli idim. Devlet çökmedi.100 yılın felaketi dünyanın gıpta ettiği şekilde yönetildi” diyerek Şamil Tayyar’a yüklenirken, MHP’li Yönter ise, “İddian asılsızdır! Zor ve acılı günlerde yalanlarla sinirleri geriyorsun. Ayıp!1999’da büyük bir yıkım ve enkaz devlet-millet kenetlenmesiyle kaldırıldı. Depremi siyasileştirmek acziyet ve art niyetliliktir. 1999’da Devlet Bahçeli vardı, unutma ki, o varken devlet zaten çökmezdi” ifadelerini kullanmıştı.

MHP’li Karakaya da Şamil Tayyar’ı eleştirerek, “Devlet, millet üzerine kurulu bir organizasyon, yani tüzel bir varlık olup seçilmiş hükümetlerce sevk ve idare edilir. Teminatı Asil Türk Milleti’dir. 15 Temmuz bunun en son örneğidir. ‘Çöken devlet’ talihsiz bir ifade olmuş. Devlet 1999’da ayaktaydı, bugün de öyle @samiltayyar27” ifadelerini kullanmıştı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da hem Burhan Kuzu’ya hem de Şamil Tayyar’a yanıt vermişti.

Burhan Kuzu için, “Sayın Burhan Kuzu, sizin de 1999 depremi üzerinden siyaset yapma huyunuz nüksetmiş, ayıp etmişsin. Depreme yardım paralarıyla maaşlar ödendi ifadeniz doğru değil, uyduruk bir itham. Bu yalanlardan ne umuyorsunuz?” diyen MHP’li Akçay, Şamil Tayyar için ise, “Yalan söylüyorsun, 1999 depreminde devlet dimdik ayaktaydı ve dünyaya örnek bir çalışma gösterdi. Bugün provokasyon yapan sınırlı sayıda kişilerden bir farkın yok” dedi.

MHP Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Sözlü de Tayyar ve Kuzu için sert çıktı. Kuzu için, “Türkiye'nin en hafif meşrep profesörü. Bir taraftan deprem üzerinden siyaset yapanları eleştirip aynı pişkinliği kendisi yapıyor 99 depremi üzerinden. Bir Ülke büyük bir felaketi nasıl atlatabilir sorusuna verilen en başarılı cevaptır 57. Hükümetin 1999’daki dirayeti” diyen Sözlü, Şamil Tayyar için de “Şamil ne düşük adamsın. 99 Marmara depremi ile kıyaslamaya utanmıyor musun. Nasıl büyük bir felaketti. 1998 Ceyhan depremi bile daha büyük bir felaketti. O kadar çok fason FETÖ kitabını imzan ile piyasaya sürdükten sonra bile konuşuyorsun ya pes yani” demişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.