Sabah gazetesi McKinsey konusunda Yeni Şafak'ı atlattı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan McKinsey ile yapılan anlaşmanın iptal edildiğini açıklamadan evvel Sabah yazarı Dilek Güngör, köşesinde bu konuyu yazdı.

banner311
Sabah gazetesi McKinsey konusunda Yeni Şafak'ı atlattı mı?

Aynı gün Yeni Şafak'da ise Ali Saydam'ın skandal yazısı yer aldı. Ali Saydam, McKinsey'e karşı çıkanları zekâsızlıkla itham ettti.

Bu durum akla şu soruyu getirdi. 

Sabah gazetesi Erdoğan'ın açıklama yapacağını biliyordu, Yeni Şafak ise bilmiyordu. Sabah grubu niçin Yeni Şafak'ı atlattı?

Dilek Güngör^ün McKinsey ile anlaşmanın iptal edildiğini açıklayan yazısı:

"Amma McKinsey'miş be kardeşim! Tartışmalar tam bir deli saçmasına dönüştü. Ülkücülerle İP'liler birbirine girdi, yazarlar "McKinsey'ciler" ve "McKinsey'e karşı olanlar" diye bölündü, dolardaki yükselişin müsebbibi bu firma oluverdi, IMF'ydi, Düyun-u Umumiye'ydi derken en son konu Sevr öncesine bile bağlandı.

Güler misin, ağlar mısın!

Türkiye'de son yıllarda hazır ve nazır apronda bekleyen bir kesim var ki... Sormayın gitsin. Suyun üstünde bile yürüseniz, "çünkü yüzme bilmiyor" diye eleştiri yaparlar.

***
Neyse gelelim meselenin iç yüzüne...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ilk olarak McKinsey adını ABD seyahatinde zikretti. Türkiye'de kıyamet koptu. Arkasından Bakan Albayrak NTV yayınına çıkıp meseleyi anlatsa da nafile... "İnsan inanmak istediğine inanır" hesabı...

Peki işin gerçeği ne?

Biliyorsunuz, Yeni Ekonomi Programı'nda tasarrufları, etkin kayıt dışı mücadeleyi, gelir artırıcı tedbirleri tüm bakanlıklarla koordineli şekilde sağlayacak bir Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi kurulacağı açıklandı. Şöyle düşünün: Bu ofis kamuda maliyetleri düşürüp, verimliliği artırmaya liderlik edecek önemli bir kurum... Ofis çalışmalarının nasıl olabileceği ve dünya örnekleriyle ilgili bir ön çalışma istendi. Hani, üniversitedeki araştırma raporları cinsinden...
***
Farklı danışmanlık firmalarından öneriler toplandı. McKinsey de yöntem önerilerini sundu. Bu önerilere para filan da ödenmedi. Yöntem önerilerini inceleyen Hazine ve Maliye Bakanlığı, kurgulanacak çalışmanın kendi insan kaynağıyla yapılacağını söyledi.

Anlayacağınız, McKinsey'le ne anlaşma yapıldı ne sözleşme... McKinsey çalışmasını sundu, sonra da evine döndü.

Açıkçası başından beri McKinsey'in Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi'yle ilgili yaptığı, yapacağı zaten bundan ibaretti. O da oldu ve bitti. Ama dedim ya, apronda bekleyenler meseleyi anlamak istediği gibi anlayıp ortalığı velveleye verdi..."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.