Sahi, Erdoğan Trump’a karşı neden susuyor

AKP’ye yakın Star gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, ABD Başkanı Donald Trump’ın “İslami terörizm” ifadelerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan henüz yanıt gelmemesini gündeme getirdi.

Sahi, Erdoğan Trump’a karşı neden susuyor

AKP’ye yakın Star gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, ABD Başkanı Donald Trump’ın Müslümanlara karşı uygulamalarına ve “İslami terörizm” ifadelerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan henüz yanıt gelmemesini gündeme getirdi.

Ahmet Taşgetiren, bugünkü köşesinde, önce Davos’taki “one minute” olayını hatırlatıp “Bu, dedim, Tayyip Erdoğan'a has bir reflekstir. O programı planlayanlar, Tayyip Erdoğan'ın böyle bir refleks sergileyeceğini hesap edemediler” diye yazdı.

“TAYYİP BEY'İN DAMARI KABARDI”

“Benzeri bir ‘Erdoğan refleksi’ en son Merkel ile görüşme sırasında gerçekleşti” diyen Taşgetiren, şöyle devam etti:

“Planlı mıydı? Hayır. Merkel ‘İslamcı teröristler’ diye bir ifade kullanınca, Tayyip Bey'in damarı kabardı ve ‘anında’ müdahale etti: İslamist terör' ifadesi Müslümanları üzüyor. Böyle bir ifade kullanılamaz.”

“ERDOĞAN'IN TRUMP'A DAİR NEGATİF BİR CÜMLE KURMAMASI…”


Ahmet Taşgetiren, “Şimdi gelelim güncel konuya” diyerek üstü kapalı şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’a karşı sessizliğine eleştiride bulundu.

Trump’la ilgili “Neredeyse pozitif tek bir cümle kurmadı İslam ve Müslümanlar hakkında. Hatta seçim stratejisini ‘İslam alerjisi’ üzerine kurduğu bile söylenebilir” ifadelerini kullanan Taşgetiren şöyle devam etti:

“Meselenin bize yansıyan boyutu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugüne kadar Trump'a dair negatif bir cümle kurmaması, hatta bir ölçüde onun ‘milli irade ürünü’ olduğunu ifade ederek, tepkilere ‘hazımsızlık’ nitelemesi yaparak göreceli bir kredi açması.”

“TRUMP'IN YANLIŞLARINA GÖZ YUMMA SONUCUNA VARILACAKSA…”

“Erdoğan Trump'ın devir – teslim törenindeki konuşmasında ‘İslami terörizm’ ifadesini kullanması, o yetmezmiş gibi ‘Müslümanları Amerika'ya almayacağım’ gibi okunan 7 İslam ülkesinin vatandaşlarına ambargo koyması konusunda neden susuyor?” sorusunun sorulduğunu belirten Ahmet Taşgetiren şunları yazdı:

“Kuşkusuz üzerinde durulan bazı gerekçeler var: Peşin tavır alınmasın, işbirliğinin yolu kapanmasın, Erdoğan'la Trump'ı kapıştırmak, Erdoğan karşıtlarının hesabıdır, Trump'ı yıpratmak Türkiye'de başkanlık referandumunu etkilemeye yöneliktir vs.. gibi. Bu değerlendirmenin, Türkiye – ABD ilişkilerini daha sağlıklı hale getirmek için peşin olarak Trump'a kapıları kapatmama boyutu, evet, bir hassasiyeti yansıtıyor ve haklıdır. Ama buradan yola çıkarak Trump'ın yanlışlarına göz yumma sonucuna varılacaksa bu, baştan problemli bir yaklaşımdır.

Ama bir mesele daha var ki, bence o da Tayyip Erdoğan özelidir.

Onun için birileri Trump'a, ağzına asla ‘islamcı terörizm’ ifadesini almamasını tembih etmeli ya da Tayyip Bey'in itirazına hazır olmasını hatırlatmalı.”

Odatv.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bozkurt
Bozkurt - 4 yıl Önce

"Vin munit ve merkel" olayı ayarlanmış maçlar dı onlar pası verdi oda gole çevir di..;ama Trampla daha maç ayarlanmadı ki hele maçı ayarlasınlar sanırım o maçta Referanduma bir hafta kala gibi hakemi falan da ayarlanır ve yapılır Tramp pası verir reizde golü atar...:) sandıklardan da "Evet" fışkırır...