Salgında Dünya’yı dolaşan TBMM personeline ücretsiz eldiven, maske dağıtmışlar!

Korona virüs salgınının Çin’den yayılmaya başladığı 2019 yılı Aralık ayından itibaren 2020 yılının Mart ayına kadar Meclis’te görevli personelin ABD, Fransa, İspanya, Hollanda, İran, Fas ve Katar başta olmak üzere 29 ülkeye gittiği ortaya çıktı.

Salgında Dünya’yı dolaşan TBMM personeline ücretsiz eldiven, maske dağıtmışlar!

Yıllık izinde bulunan personelin ise TBMM yönetimine bildirerek 13 ülkeye gittikleri öğrenildi.

CHP konuyla ilgili verdiği soru önergesine Başkan Şentop adına TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç yanıt verdi. Bilgiç, verdiği cevapta gezilen ülkeler ve koronavirüs salgını hakkında bilgi verdikten sonra ücretsiz eldiven ve maske dağıtımı yapıldığını ifade etti.

 ‘YASAL İZİNLE GİDİLDİ’ 

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu’nun haberine göre, TBMM bünyesinde Sağlık Bakanlığı’nın tavsiye ve önerileri doğrultusunda gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden Bilgiç, “Kurumumuzda görev yapan tüm personelin görevlerine istinaden veya şahsi sebeplerle yurtdışına çıkışları, başkanlık makamı tarafından 13 Mart 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe konulan genelge ile TBMM Genel Sekreteri’nin yazılı izniyle yapılmaktadır” dedi. Bilgiç, şu bilgileri paylaştı: 

“2019 yılının aralık ayından itibaren kurumumuzdan çeşitli personel, ABD, Fransa, Gürcistan, Finlandiya, Cibuti, Romanya, Özbekistan, Azerbaycan, Ukrayna, Moldova, Kuzey Makedonya, Rusya, Hırvatistan, Avusturya, Yunanistan, İran, Burkina Faso, Belçika, İspanya, İsviçre, Malezya, Almanya, Hollanda, İrlanda, Kanada, İsveç, Fas, Katar ve Pakistan’a görevli olarak gitmiştir. Ayrıca yıllık izinli olarak kurumumuz personelinin Aralık 2019-12 Mart 2020 tarihleri arasında KKTC, Suudi Arabistan, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Birleşik Krallık, ABD, Meksika, Ukrayna, Rusya, Balkan ve Orta Avrupa ülkelerine gittiklerini beyan ettikleri tespit edilmiştir. TBMM’de sağlık, temizlik, güvenlik ve ikram hizmetinde görev yapan personele ücretsiz eldiven ve maske dağıtımı yapılmıştır. Ayrıca TBMM yerleşkesi ve ek hizmet binalarında bulunan koridorlara el dezenfektanları takılmıştır. Salgınla mücadele için TBMM bütçesinde yeterli ödenek bulunmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2020, 16:10
YORUM EKLE