Şengör'den küstahça özür!

‘Osmanlı İmparatorluğu'na altın çağını yaşatan Padişah' olarak bilinen ve Avrupalıların ‘Muhteşem Süleyman' dediği Kanuni Sultan Süleyman'a ağır hakaret eden Celal Şengör, bugünkü köşesinde haddini aşan sözleri için 'Düşük kültür seviyeli' gazetecileri denediğini öne sürerek özür diledi. Bu da akıllara Ragıp Paşa'nın "Şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler" beyitini getirdi.

Şengör'den küstahça özür!

"Piri Reis'in hayatındaki en büyük talihsizliği Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır" diyen Prof. Celal Şengör, bu ifadeleri için özür diledi. Şengör, bu ifadelerini haber yapan gazetecileri de suçladı ve "Bundan sonra Habertürk dışında hiçbir gazete veya televizyona hiçbir haber veya röportaj vermeyeceğim" dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi ve Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, dünyanın ilk atlası olarak bilinen el yazması kitabın tanıtım toplantısında Kanuni Sultan Süleyman'a 'salak' dedi. Toplantıda bulunan Habertürk yazarı Fatih Altaylı da bu ifadenin bilinçli söylendiğini yazdı. Konu hakkında benzer bir açıklama da sözlerin sahibi Celal Şengör'den geldi.

"KÜÇÜK BİR DENEY…"

Şengör, sözleri tepki çekince, Habertürk gazetesindeki köşesinde neden bu ifadeleri kullandığını anlattı. Şengör "Bu bir deneydi ama özür dilerim" başlığını attığı yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Muhterem okuyucularım... Bu hafta size Cuvier'yi anlatacaktım. Ancak geçen çarşamba Ptolemaios (İslam bilim çevrelerinde Batlamyus) Atlası'nın tanıtımı toplantısının Türk basınına yansıması için Fatih Altaylı'yla yaptığımız küçük bir deney beklediğimizden de fena bir sonuç verince size bu atlası tanıtmak görevi gene bizlere düştü.

Ben hiçbir tarihi şahsiyete hakaretamiz laf söylemeyecek kadar akıl sahibiyim. Kanuni benim beğenmediğim, devletimizin çöküşünün temellerini atmış bir padişahtır. Bunda tereddüdüm yok. Ama ‘salak' kelimesini bilhassa seçerek Türk basınının bunu haber yapıp Ptolemaios Atlası'ndan da bahsetmesini temin etmek istemiştim."

"GAZETECİLERİMİZ İSE DÜŞÜK KÜLTÜR SEVİYELERİ NEDENİYLE…"

Prof. Dr. Şengör küstah yazısını şöyle sürdürdü:

"Gazetecilerimiz ise düşük kültür seviyeleri nedeniyle sadece bu kelimeyi haber yaparak o muazzam atlası ve onu kurtaran Fatih Sultan Mehmed'i es geçtiler (salağı anladılar ama coğrafyayı anlayamadılar). Fatih bunun detaylarını geçen cumartesi yazdı.

Bu deneyle milletimizin bazı üyelerini ne yazık ki üzmek zorunda kaldık, kendilerinden özür dilerim. Ancak gazete ve gazetecilerinin seviyesini de bu sayede bir kez daha gördüler. Bundan sonra Habertürk dışında hiçbir gazete veya televizyona hiçbir haber veya röportaj vermeyeceğim. Söylediklerimi anlayacak, tahsilli ve kültürlü bilim muhabirleri tutana kadar.

Gentile Bellini'nin fırçasından Fatih Sultan Mehmed II (Bugün İngiltere'de)."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kanuni
Kanuni - 10 ay Önce

Sen kimsin ki gazetecileri deniyorsun. Gazetecinin işi bu. Sen hadsizlik edip Kanuni'ye salak dersen malzeme verirsen gazeteci de işini yapar. Fatih'in hristiyanlığı bir bu iki oldu. Sen tarihçi misin Celal? Herhalde kendi sahanda kimsenin iplemediği bir profsun. Kıvırmayın, dürüst olun. Neredeler, herşeyi çok bilenlerin niye sesi çıkmıyor?Kanuni bu milletin bir değeri değil mi? Açsanıza dava verin mahkemeye. Kanuni'yi anlamaya benim kıt aklım ermedi demiyor da.

SIRADAKİ HABER