Şeritle ayrılan özel lavabo kimin?

TBMM mescidinde iki lavabonun önüne bant çekilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan için özel olarak ayrılması Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gündeme geldi

banner311

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Meclis’e geldiğinde gösterilen ‘özel önem’, ana binada milletvekillerinin kullandığı mescide kadar uzandı. Mescidin yanında abdest de alınan tuvaletlerdeki iki lavabonun önüne bant çekilip, Erdoğan için ‘rezerve’ edilmesi milletvekillerinin tepkisini çekti.

Erdoğan’ın TBMM’ye geldiği günlerde yerleşke üzerinde uçan helikopterler, Meclis binasında şerit çekilerek pek çok yere geçişin engellenmesi gibi uygulamalarla teyakkuza geçiliyor.

Birgün'den Sabahat Karakoyun'un haberine göre ; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Meclis bütçesi görüşülürken, muhalefet milletvekilleri, Erdoğan için yaratılan “özel alan” uygulamasından ve bunun yarattığı sorunlardan yakındı. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Erdoğan Meclis’e geldiğinde her yere bant çekildiğini belirterek, “Yürürken grup toplantısına ulaşmak için sekiz tane bant kaldırıyorum. ‘Cumhurbaşkanı gelecek’ deniliyor. Sayın Cumhurbaşkanı Meclis’e gelirken eğer şeref kapısından karşılanıyorsa, bantlar çekiliyorsa bizim önümüze, milletin vekillerinin önüne... Diğer parti başkanları bu muameleyi görmüyorsa burada bir ayrımcılık vardır” dedi.

Şeritle ayrılan özel lavabo

Paylan’ın ardından söz alan İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz da mescitteki “başkana özel lavabo” ile ilgili tepkisini dile getirdi. Yılmaz, mescidin girişinde, içinde abdest alınan yerlerin de bulunduğu tuvaletlerde karşılaştığı manzarayı “Mescidin girişindeki iki tane lavabo rezerve edilmişti, bir bant konulmuştu, üstüne havlu falan atılmıştı” diye anlattı.

HDP’li Paylan, toplantıya katılan Meclis Başkanı Vekili Mustafa Şentop’a “Neden bu ayrımcılığa müsaade ediyorsunuz? Sonuçta Sayın Cumhurbaşkanı çok kimlikli olabilir, çok şeyin başkanı olabilir ama Meclis’e geldiğinde neden AK Parti Genel Başkanı muamelesi görmüyor” diye sorması üzerine komisyonun AKP’li başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, “Ha şimdi lavaboya tahammül edemiyorsunuz yani!” diye müdahale etti.

Havlusu, sabunu da özel

TBMM’nin ana binasında mescit girişindeki tuvaletlerde Erdoğan için mavi bantla ayrılan iki lavabonun üstünde duvara monte edilenlerin dışında özel sıvı sabunluk, kağıt havlu, el ve ayak havlusu da bulunduruluyor. Bantla ayrılan bölümde ayrıca bir sandalye ile “dilsiz uşak” olarak isimlendirilen tahta giysi askısı da yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 13:04

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.