Sınır dışındaki askerlerimiz nasıl oy kullanacak?

banner155

24 Haziran seçimleri için Türkiye genelinde ve yurt dışında sandıklar oy kullanılacak yerler belli olurken Yurt dışı ve gümrük kapılarında ise oy kullanma işlemi sona erdi.

Sınır dışındaki askerlerimiz nasıl oy kullanacak?
banner170

Suriye sınırında kurulan 4 sandıkta ise askerler ve görevliler oy kullanmaya başladı.

Suriye’deki iç savaştan dolayı 4 sınır kapısının haricinde sınırda sandık kurulmadı.

Hatay’ın Cilvegözü, Kilis Öncüpınar ve Çobanbey, Gaziantep Karkamış sınır kapılarında kurulan sandıklarda, Fırat kalkanı ve Zeytindalı harekatı bölgesinde bulunan görevli ve askerler oy kullanmak için sınır kapılarına gelerek oylarını kullanıyorlar, Cizre-Şırnak Şenyurt-Mardin, Nusaybin-Mardin (Tren), Ceylanpınar-Şanlıurfa, Akçakale-Şanlıurfa, Mürşitpınar Şanlıurfa  sınır kapıları terör örgütü YPG’nin elinde Yayladağı-Hatay ise Esad rejiminin elinde bulunmasından dolayı kapalı tutuluyor. 

Türklerin Suriye’ye gidişleri yasaklanmıştı. 
2014 yılında Dışişleri Bakanlığı yayınladığı genelge il Suriye’deki iç savaştan dolayı Güvenlik gerekçesi ile Türk vatandaşlarının Suriye’ye kara, hava ve deniz yoluyla seyahat etmeleri yasaklanmıştı. 2014 yılından bu yana Türk vatandaşları Suriye’ye giriş çıkış yapmıyorlar. 

Suriyeliler oy kullandı mı?
Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve 5 yılı dolduranlara  Türk kimliği verilmesine geçen sene başlanmıştı. 2017 referandumunda kimlik alan Suriye vatandaşları oy kullandığı görülmüştü. Ramazan bayramı Dolayısıyla  ülkelerine bayramlaşmaya giden Hatay Kilis ve Gaziantep bölgelerinden geçiş vatandaş Suriye vatandaşlarının henüz oy kullandığı tespit edilmedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151