Siyanürle altın aramak için, yılkı atları zarar mı görecek?

Afyonkarahisar’ın Emirdağ İlçesi’nde bulunan yaylalarda dolaşan yılkı atları, siyanürle altın arama faaliyeti nedeniyle toplanıp yaşam alanlarının dışına çıkartıldı. Bu duruma tepki gösteren CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, “Orada yaşayan vatandaşlarımız, siyanürün insan sağlığına, doğaya ve bölgede yaşayan canlılara zarar verebileceği endişesi içindeler" dedi.

Siyanürle altın aramak için, yılkı atları zarar mı görecek?

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, TBMM'de yaptığı konuşmayla duruma tepki gösterdi. Köksal “Emirdağ'da verilen maden arama ruhsatından sonra siyanürle altın çıkarılacak. Bölgede yaşayan yılkı atlarının toplanması için de ihale açılacağını öğrendik. Maden şirketinin rahatça siyanürle altın çıkarmasını sağlamak için mi Yılkı Atları yaşam alanından koparılmak isteniyor?” diye sordu. Köksal, “Orada yaşayan vatandaşlarımız, siyanürün insan sağlığına, doğaya ve bölgede yaşayan canlılara zarar verebileceği endişesi içindeler. Buradaki yayla yolları, özellikle maden numunesinin alındığı bölgeye kadar adeta şirketler için özel biçimde yapıldı.

FAALİYETLERE SON VERİLMELİDİR

Bölgede yaşayan Yılkı Atları'nın toplanması için de ihale açıldığı belirtiliyor. Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü tarafından bir özel şahsın yılkı atlarını sahiplenme talebinin de olumlu bulunduğuna ilişkin resmi yazısı var. Maden şirketinin rahatça siyanürle altın çıkarmasını sağlamak için mi Yılkı Atları yaşam alanından koparılmak isteniyor? Bu yaylalarda siyanürle altın çıkarılma faaliyetlerine son verilmelidir” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE