Sosyalistlerden destek!

Ermenistan-Azerbaycan arasında süren sıcak savaş için HKP, Azerbaycan Konsolosluğu önünde destek eylemi yaptı.

Sosyalistlerden destek!

Halkın Kuruluş Partisi Azerbaycan'a destek amacıyla Azerbaycan Konsolosluğu önünde destek eylemi yaptı.

Azerbaycan Konsolosluğu önünde sosyal mesafe kuralına uyarak ve maske takarak bir araya gelen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri, eylemde, “Azerbaycan Türk Halkı Yalnız Değildir” yazılı pankart ve “Kahrolsun AB-D Emperyalizmi, Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Azerbaycan Türk Xalqı Tek Deyil!” yazılı dövizler açtı.

Eylemde, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”,“İşgalci Devlet Ermenistan”,“Karabağ Toprağı Azerbaycan’ındır”,“Azerbaycan Türk Halkı Yalnız Değildir”, “Gün Gelecek Devran Dönecek ABD Halklara Hesap Verecek”, “Emperyalistler, Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” gibi sloganlar atıldı.

Azerbaycan Konsolosluğu önünde basın açıklamasını HKP İstanbul İl Yöneticisi Halil Arabulan gerçekleştirdi. Arabulan, “Ermenistan’ın alçakça saldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimiz için Azerbaycan Türk Halkına başsağlığı diliyor, yaralıların bir an önce iyileşmesini temenni ediyoruz, Azerbaycan Türk Halkının yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

Arabulan, açıklamada Ermenistan’ın ABD ve Rusya tarafından desteklendiğini söyledi ve şunları kaydetti:

“Bilindiği gibi ABD Emperyalist Haydutları, dünyanın çeşitli bölgelerinde kendisine bekçi köpekliğini yapan devletler-gruplar için yaptığı gibi, bu terörist devlet için de her yıl bütçesinden belirli bir miktarda mali kaynak ayırmaktadır. Son 16 yıl içerisinde ABD Emperyalistlerinin Ermenistan Devletine yaptığı mali yardımın miktarının 2 milyar doların üzerinde olduğu bilinmektedir. Tabii bunlar resmi olarak açıklanan verilerdir. Kuşkusuz ki ABD Emperyalistleri, bu miktarın çok üzerinde örtülü mali yardımda da bulunmaktadır Ermenistan’a. Terörist Devlet Ermenistan, mazlum Azerbaycan Türk Halkına yönelik insanlık dışı katliamların çoğunu işte bu kaynaklarla gerçekleştirmektedir.

Ermenistan’a bu alçaklıkları yaptıran bir diğer faktör ise yeni yetme Rus Emperyalizminin Ermeni Ordusu’nu sürekli olarak silahlandırması, cesaretlendirmesidir. Emperyalist Rusya son süreçte Ermenistan’a 400 ton silah sevkiyatı gerçekleştirmiştir. Dikkat edilirse Rusya, bölgede, yanı başında Ermeni Ordusu tarafından Azerbaycan Türk Halkına yönelik olarak gerçekleştirilen katliamlara birkaç harcıâlem açıklamanın dışında tamamen göz yummakta, ciddi bir karşı duruş sergilememektedir.

Tabii ABD ve Rus Emperyalistleriyle birlikte katliamcı Ermenistan Devleti, Azerbaycan Türk Halkının katledilmesine yönelik olarak “Keşke Yunan Galip Gelseydi”ci AKP’giller’den de ciddi bir tepki gelmeyeceğini, onların tek derdinin küp doldurmak; din alıp satarak, insanlarımızı Allah’la aldatarak iktidarlarını sürdürmeye çalışmak olduğunu da çok iyi bilmektedirler. Nitekim Ermenistan’ın alçakça saldırının ardından AKP’giller’den gelen hamasi açıklamalar; “bölgede barış ve istikrarın sürmesi”, zırvalarından öteye geçmemiştir.”

“KARDEŞ AZERBAYCAN TÜRK HALKININ YANINDA OLMAK ANTİEMPERYALİST TUTUMUN BİR GEREĞİDİR”

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

“Kısacası Azerbaycan Türk Halkına yapılan saldırı, sadece söz konusu bölgeleri ilgilendiren, kapsayan bir saldırı değildir. Temelinde Türk düşmanlığı yatan, emperyalist haydutlarca sürekli kışkırtılan sistematik politikaların bir uzantısıdır. Dolayısıyla Terörist Devlet Ermenistan’ın ne tarihsel ne de güncel anlamda hiçbir surette hakkaniyete dayanmayan talepler üzerine inşa ettiği saldırılar bizleri de doğrudan ilgilendirmektedir. Emperyalistlere uşaklık eden Burjuva Ermenistan’a karşı tarihsel açıdan haklı, vatanı işgal edilmiş kardeş Azerbaycan Türk Halkının yanında olmak antiemperyalist tutumun bir gereğidir.

Son olarak belirtmek isteriz ki kardeş Azerbaycan Türk Halkının yaşadığı acıların çözümü hamaset dolu nutuklar değildir. Kendilerini “devrimci”, “solcu” olarak tanımlayan nice yapıların yaptığı gibi bu konuda ölü numarası yapmak da değildir. Partimiz her konuda olduğu gibi bu konuda da ufuk açıcı bakışını ortaya koymuştur.”

Odatv.com

YORUM EKLE