Soylu, donarak hayatını kaybeden askerler için ‘Hepimiz sorumluyuz’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tunceli’deki operasyonda iki askerin donarak hayatını kaybetmesinden sorumlu olduklarını söyledi.

banner311

Nazimiye ilçesindeki kırsalda operasyona çıkan askerlerden 26 yaşındaki Ferruh Dikmen ve 23 yaşındaki Asım Türkel donarak hayatını kaybetmişti. Valilik, askerlere hava ve arazi şartları nedeniyle ilk aşamada ulaşılamadığını açıklarken idari ve adli soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Ankara’da gazetecilere konuşan Soylu, ‘Tunceli’ye terörist grubun intikale çalıştığı’ istihbaratı üzerine jandarmanın 21 timle 1 Ekim’den itibaren operasyona başladığını ifade etti.

‘Helikopter defalarca inmeyi denedi’

Hayatını kaybeden askerlerin 12 kişilik timde bulunduğunu ifade eden Soylu, operasyon bölgesinin 2 bin 300 rakımda bulunduğunu, karayolu ulaşımı, ağaçlık ya da sığınma yeri bulunmadığını dile getirdi.

Bakan şöyle devam etti: “Timlerin bölgeye bırakılmasından sonra hava şartları aniden ağırlaştı. Hava şartları kötüleşip, tipi bastırınca 26 Ekim’de timlerin geri çekilmesi konusunda komutanlar talimat veriyor. Bölgeye defaatle denenmesine rağmen, ki aynı aynı helikopter pilotu denemesine rağmen; iki, üç, dört, beş… Tipi nedeniyle oraya inemedi. Arkadaşlarımız terörist saldırısına ve EYP riskine rağmen, yaya olarak bölgeye intikal etmeye çalıştılar. Ve 26 Ekim’de güçlükle time ulaşan personelimiz tarafından hipotermi geçiren iki evladımıza müdahale yapıldı. Elbette evlatlarımız oradan alındıktan sonra kısa bir mesafe araçla götürülmesinden sonra, helikopterle hastaneye ulaşılmıştır. Bir tanesinin şehit olduğu değerlendirilmiş ama tabip binbaşı nabzının attığını gördükten sonra tekrar hayata döndürmek için büyük çaba sarf etmiş. Birisi helikopterde birisi hastanede şehadet mertebesine ulaşmıştır.”

‘Hipotermi her insanda farklı etki gösterir’

Operasyona çıkan askerlerle telsiz iletişiminin hiç kesilmediğini aktaran Soylu, hipoterminin her insanda aynı hava koşullarında aynı şekilde etki göstermediğini aktardı: “Tamamen açık bir alanda, tek bir ağacın bulunmadığı bozkırda tipiye maruz kalıyorlar. Merkezdeki arkadaşlar geri çekilmelerini talep ediyorlar. Tipi, özellikle yüksekte ciddi şekilde kahramanlarımızı zor koşullar altında karşı karşıya bırakıyor.”

‘Dünya standarlarında ekipmanları vardı’

Soylu şöyle devam etti: “Kahramanlarımızı, evlatlarımızı mevsimsel şartlara uymayan bir şekilde operasyona çıkarıyormuşuz gibi bir anlayışı kamuoyunda yaygınlaştırmak ve terörle mücadeleye zarar verebilmek için fırsatı ele geçirenler, tüm açıklamalara rağmen elinden geleni ortaya koymaya çalıştı. Şehit olan askerlerin üzerindeki giysi ve ekipman, Jandarma Genel Komutanlığı’nın kullandığı dünya standartlarında, ağır kış şartları için özel olarak üretilmiş ekipmanlardır. Bu olayla ilgili sorumluluğumuzu hissediyoruz. Ben bakan olarak ve en alt birimdeki arkadaşlarımıza kadar hepimiz sorumluyuz. Bu sorumluluğumuzu aynı şekilde devam ettiriyoruz. Hemen müfettişlerimizi görevlendirdik. Onlar gerekli inceleme ve soruşturmaları yapacaklar.”

Bakan, tim komutanının Karadeniz’deki son operasyonlardan sonra Tunceli’ye gittiği belirterek yedi yıllık tecrübesinin olduğunu kaydetti. Soylu, bölük komutanının 11, tabur komutanının da 15 yıllık tecrübesi olduğunu söyledi.

HDP’li vekile tepki

İçişleri bakanı, sosyal medyada hayatını kaybeden askerleri gösterdiği söylenen fotoğrafı ve videoyu yalanlarken eski HDP’li vekil Lezgin Botan’a da tepki gösterdi.

Bakan şunları söyledi: “Öyle açıklamalar var ki; bir tanesi eski HDP milletvekili. ‘Bu fotoğraf Kürtleri bitireceğim diyen saray rejiminin yenilgi fotoğrafıdır. Kürdistan’a sefer olur ama muzaffer olunmaz’ deyip burada kan kusan ve terörle mücadelenin aslında başarısız olması için bütün temennileri ortaya koyan anlayışlar bütün bunlarla birlikte ortaya konulmuştur.”

Soylu, terörle mücadeleye dair de şu bilgileri verdi: “Bir yılda PKK’ya 91 bin 297, FETÖ’ye 38 bin 725, DEAŞ’a 2 bin 483, aşırı sol terör örgütlerine ise 655 operasyon gerçekleştirildi. Son bir yılda 1451 PKK’lı, 40 aşırı sol terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi, 336 DEAŞ’lı da tutuklandı.”

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2018, 12:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.