Star yazarı, Menzil şeyhinin öyle bir kerametini (!) anlattı ki

 Star yazarlarından Selahaddin E. Çakırgil, son günlerdeki cemaat tartışmalarını kaleme aldığı bugünki yazısında cemaat kelimesinin günümüzdeki anlamlarını ve gerçek anlamını ele aldı.

Star yazarı, Menzil şeyhinin öyle bir kerametini (!) anlattı ki

Çakırgil, bir arkadaşının başına gelen komik olayı şöyle anlattı:

“Konuyu daha iyi anlatmak için bir mizahî örneği zikredelim.  Nüktedan bir arkadaş, bir gün bir cemaatin sohbet toplantısına katılır. O grubun ‘şeyh’, ‘seydâ, ‘efendi hz.leri’ vs. diye itibar ettiği kişi, bu yeni kişiye sorar, ‘Kime intisaplısınız?’ diye.. O da, ‘Şeyh Gazabullah (Allah’ın gazabı) Hz.leri’ne..’ der. Efendi Hz.leri anlamasa da, memnuniyetini belirtince, bizimki, ‘Tanışır mısınız’ deyince, o zât da, ‘Âlem-i mânâda görüşürüz!’ der..

Evet, engiiin mânâ âleminde tanışmak varken, maddî âlemin sözü mü olur.”

Bilindiği gibi Menzil cemaati başlarındaki şeyhe “seyda” derler. Bu durumda Çakırgil’in ahsettiği şeyh, Menzil şeyhi.

Çakırgil’in yazısının tamamı:

“Bugünlerde ‘cemaat’ diye tarif olunan bazı sosyal gruplar etrafında bir rahatsızlık oluşturulmaya çalışılıyor. Hattâ, kendilerinden başka kimseyi sahih akide çizgisinde kabul etmeyen gruplar bile, cemaatlerin toplumun zenginliğini oluşturduğunu söylemeye, yazmaya ve farketmeye başladılar ve dolaylı bir dayanışma ihtiyacını duydular. Hattâ, en müptezelinden olan ‘Adn.. Hoca Cemaati’ni sahiplenmek gerektiğini söyleyenler zuhur etmeye başladı.

*

Önce şu ‘cemaat’ kelimesinin sadece bir takım Müslüman gruplar, topluluklar için kullanılmasındaki yanlışlığa değinelim.

Cemaat, en yalın şekliyle, toplanmayı ifade eden -arabça- cem’kelimesinden gelen ve ‘Bir araya gelmiş bir sosyal grup, bir topluluk’ demektir. Câmi ve Cuma kelimeleri de, yine aynı kökten,  ‘toplanılan yer ve gün’ mânâsındadır. Ve genelde sadece Anadolu’da, Müslümanların mâbedi, ibadethanesi için kullanılmaktadır. Dünyadaki diğer Müslüman toplumlarda ise, genelde -secde edilen mekân’ mânasında-‘Mescid’ kullanılmaktadır.

*

Ama biz ilk gençlik yıllarımızda, cemaati gerçek mânâsıyla duyar ve anlardık. 1955-60’larda, Kıbrıs Buhranı alevlenince, devamlı duyduğumuz sözlerden birisi de ‘Kıbrıs Türk Cemaati’ idi. Ve karşılarında da ‘Rûm Cemaati vardı. Yani, iki ayrı sosyal topluluk.. Cemaat, evet, sosyal bir topluluk demektir, ama, ‘başında lideri, -yine aynı mânâda- ‘imam’ı olan bir topluluk.. Aksi halde, bir kalabalık olur.

Ama, günümüzde bu geniş mânâlar öylesine daraltıldı ki, ‘cemaat’, sadece mescidlerde namaz kıldıran bir hoca- imam arkasında namaza duran,ya da, İslamî bilgisinin diğerlerinden fazla olduğu kabul edildiğinden ‘hoca efendi..’ veya mânevi makamı diğerlerinden üstün olduğu iddia edilen  ve şeyh, efendi vs. diye anılan kişiler etrafında oluşan sohbet halkaları için de kullanılır oldu.

*

Konuyu daha iyi anlatmak için bir mizahî örneği zikredelim.  Nüktedan bir arkadaş, bir gün bir cemaatin sohbet toplantısına katılır. O grubun ‘şeyh’, ‘seydâ, ‘efendi hz.leri’ vs. diye itibar ettiği kişi, bu yeni kişiye sorar, ‘Kime intisaplısınız?’ diye.. O da, ‘Şeyh Gazabullah (Allah’ın gazabı) Hz.leri’ne..’ der. Efendi Hz.leri anlamasa da, memnuniyetini belirtince, bizimki, ‘Tanışır mısınız’ deyince, o zât da, ‘Âlem-i mânâda görüşürüz!’ der..

Evet, engiiin mânâ âleminde tanışmak varken, maddî âlemin sözü mü olur..

Bu durumda nice örnekler yok mu? Bunlardan birisi, ‘Nûr-i ilâhî, filan efendinin simâsında tecelli etmiştir, onu temaşa etmek, şu kadar yıl nafile oruç ve namazdan daha efdaldir..’ demiyor mu? Ya da, hadis-i nebevî dediği bir arabça metni okuyup, ‘Bu hadisi, hadis kitaplarında bulanmazsınız. Bunu, ehlullah ve evliyaulllaaah, âlem-i mânâda alırlar..’ diyerek, bizim gibi sâde insanların anlayamıyacağı yüksek mânâ âlemlerinden haber verip, bunları da youtube’dan hepimizin idrakine ulaştırmıyor mu?

Hele de insanlık idrakinin en üst mertebesindeki, İslam gibi bir inanç sistemi adına bu gibi saçmalıklar  söylenebiliyor. Ve bu gibiler bir de, Allah’la, Peygamber’le görüştüğü havasını yayan Pensilvania Şeyhi F.G.’yi eleştirmezler mi?

*

Bu örneklere değinirken, bir de, halkının büyük ekseriyeti Müslüman olan ülkemizde 100 yıldır  en yaygın ve etkin cemaat olan ve zorla, resmen, biat ettiren ‘kemalist-laik cemaat’i sakın unutmayalım. ‘Kutsala karşıolmak’ adına hareket eden bu ‘laik cemaat’ de kendi kutsalını dayatmak için, bir ‘laik-kutsal türbe’ de icâd etmedi mi ve yalnız siyasîler değil, nice sosyal gruplar da açık veya gizli baskıyla oraya götürülmüyor mu?”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Terziahmetoğlu
Mustafa Terziahmetoğlu - 3 yıl Önce

Dersini iyi çalışmamışsın. Bir kere kavramları iyi öğren sonra makale yaz. Laiklik kutsala karşı olmak değil, ruhban sınıfına karşı olmak. Yani ruhban sınıfı yönetimi olan klerikalizmin karşıtıdır. Senin burada ironi yaptığın ve eleştirdiğin ruhban sınıfı yönetimine karşıdır. Laiklik eksenine düştün, farkında değilsin. Ne günlere kaldık yahu?

Yıldırım
Yıldırım - 3 yıl Önce

Nerede din bezirganı yobaz varsa Allah tez günde cezasını versin

Havsın evladi
Havsın evladi - 3 yıl Önce

Bizimle uğraşmayı bırakın da Allahın dinine hizmet edin ülkeye hizmet edin. Bizim derdimiz Allahın rızası ve ümmetin ıslahı. Allah sizlere akıl fikir hidayet versin. Malınız mülkünüz sızın olsun. Bize Allah ve Rasulu yeter

doğrucu
doğrucu @Havsın evladi - 3 yıl Önce

Allah once seyhini sonra seni ve senın gıbılerı ıslah etsin..

Muallim nado
Muallim nado - 3 yıl Önce

Peygamberimizin Ehl-i Beytine dil uzatın belanızı bulun yalancılar kezzaplar sizi

Mustafa derman
Mustafa derman - 3 yıl Önce

 masona yahudiye ve diyer islam ve müslümanlara düşmanlık yapan tüm topluguna hizmet eden bu tarz haber siteleri boşa algı operasyonu yapıyorsunuz cemaatleri itibarsizlastiramiyacsksinz Rabbul alem-in izniyle hepimizi pişman olacaksınız yüz üstü yerlerde sürüleceksiniz böyle iftirara ve yalan yanlış haberler yapmaya devam ettiğiniz sürece çok pişman olacaksın Akilliyim diye bu dünyada geçiriyorsunuz ama bakalım kabre girdigimiz zman kin akilliymis görücez

M.M.A. BiTLiS
M.M.A. BiTLiS - 3 yıl Önce

EY BiRE ADAM SEN KiMiN DEYiRMENiNE SU TAŞIRSIN
BiLiNMEZ AMA DiKKATiMi
ÇEKTi TÜRKiYEDE BiNLERCE MASON VE HIRISTiYAN MiSYONER
CEMATLERi VAR BUNLARI NiYE
ELEŞTiRMEZSiNDE iSLAMA HIZMETTEN BAŞKA GAYESI OLMAYAN TARIKAT VE CEMATLERE
SALDIRIRSIN..?

Burak554
Burak554 - 3 yıl Önce

Bu haberlere inanan adamdan müsluman olmaz Tamamiyla yalan yaziyor kahpe hain serefsiz oğlu şrefsizler.Hz Resulullahtan bu güne kadar ehlibeytten zarar gören birtek insan varmı.Kim Menzildeki zat serefsiz.Hepiniz ayak tozuna kurban olun.Müdlumandsbiz gidip görün.Müslüman görmeden konuşmaz.

Serap Yaman
Serap Yaman - 3 yıl Önce

Vah ülkem vahhhhh