Süper hücre nedir?

İstanbul’da bugün sağanak yağış ve dolu etkili oldu. Yağışlar İstanbul’un birçok ilçesinde hissedildi. Uzmanlar, son günlerde sele de sebebiyet veren ve ‘süper hücre’ yağışları diye adlandırılan yağışların devam edeceğini söylüyor. Peki, süper hücre nedir? Detaylar haberimizde...

banner311
Süper hücre nedir?

İstanbul’da bugün sağanak yağış ve dolu etkili oldu. Yağışlar İstanbul’un birçok ilçesinde hissedildi.Uzmanlar, son günlerde sele de sebebiyet veren ve ‘süper hücre’ yağışları diye adlandırılan yağışların devam edeceğini söylüyor. Peki, süper hücre nedir?

Süper hücre nedir?

Süper hücre, atmosferin yukarı seviyelerindeki açısal rüzgar yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgarların fazla olduğu bölgelerde ortaya olan kuvvetli bir oraj biçimidir. Süper hücreler, uygun ortam koşulları oluşturğunda dünyanın her yerinde oluşabilirler. Ama genellikle Amerika’nın geniş düzlüklerinde, batısı olan hortum bölgelerinde, Arjantin, Urugay ve Brezilya’nın bazı bölgelerinde sık oluşurlar. Avrupa, İngiltere ve Çin de oluştukları da kayıtlara geçmiştir.

Orajın dört alt sınıfından (süper hücre, bora hattı, çoklu hücre ve tek hücre) biri olan süper hücre, bunlar arasında yaygınlığı en az olanıdır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.