Suriye değil Saraçhane

İstanbul’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatına çağrı yapıldığı protestoda pandemi önlemleri askıya alındı.

Suriyelilerin düzenlediği mitingdeki kalabalık dikkat çekti.

İstanbul Saraçhane Parkı'nda Arap Derneği ve Arap Suriye Lemme Derneği üyeleri bir araya geldi.

Pandemi önlemlerinin olmadığı görülen mitingteki kalabalık dikkat çekti.

Grup adına açıklamayı Suriyeli astronot Muhammed Faris okudu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı Rusya'ya baskı yapılması gerektiğini belirten Faris, "Suriye'deki masum ve mazlum tutuklular, serbest bırakılmalıdır. Tüm dünyaya duyuruyoruz Esad rejiminin hiçbir meşruiyeti yoktur ve olmayacaktır. Seçimler için hazırladığı şey geçersiz ve boştur. Esad gitmeden Suriye'de çözüm olmayacaktır ve onu mahkemelere vermeliyiz." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'Yİ SUÇLAYAN ARAP BİRLİĞİ'NE ÇAĞRI YAPTILAR

Açıklamada "Arap Birliğinin ve İslam İşbirliği Teşkilatının, Suriye Savaşı'nı sona erdirmesi için girişimlerde bulunmasını istiyoruz” denildi. Arap Birliği son olarak Türkiye karşıtı toplantı ile gündeme gelmişti. Mart ayı başında Mısır, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt'ın katıldığı toplantıda "Türkiye’nin bazı Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale” ettiği öne sürüldü. Toplantıda, Türkiye'nin "Irak’ın egemenliğini ihlal eden" operasyonlarına ilişkin ortak bir tutum benimsenmesi konusu ele alındı. Dışişleri Bakanlığı "Mesnetsiz iddiaları tümüyle reddediyoruz" açıklaması yapmıştı.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344