Suriyeli aşiretler PYD karşı anlaştılar

banner155

Suriyeli aşiretler ve kabileler İstanbul'da bir kongrede buluştu, ÖSO ile ulusal ordu kurmaya karar verdi. Yüksek Kurul ortak bildiriyle, PYD, PKK, Rusya, İran ve DEAŞ karşısında ortak tavır alma konusunda anlaştığını ilan etti.

Suriyeli aşiretler PYD karşı anlaştılar
banner170

Kongrenin sonuç bildirgesinde "Bu meclis evlerinden edilenlerin yeniden dönmesinin garantörüdür" denildi.

CNN Türk'ten Göksel Göksu'nun haberine göre, Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu, İstanbul'da toplandı. 50'si Arap 5'i Türkmen aşiretlerin bir araya geldiği kurultayda, Kürt, Dürzi ve ermeni aşiretlerinin temsilcileri de vardı. "Suriyeli aşiretler ve kabileler, Suriye dokusunun birliğini, istikrarın destekçisi ve evlerinden edilenlerin yeniden dönmesinin garantörüdür" başlığıyla toplanan aşiret ve kabile liderleri iki gün süreyle "Safların birleştirilmesi, PYD/PKK ile mücadele, Beşşar Esad rejimi ve destekçilerinin yıkılması" başlıklarını konuştular.

İKİNCİ TOPLANTI 25 ARALIKTA
Yüksek Kurulun başkanı Rafi Ukla Raco, Putin - Esad görüşmesini de değerlendirdi. Geçici hükümet ve müzakere heyetiyle temas halinde olduklarını söyleyen Raco, kongrenin önemli sonuçlarından birinin "Ulusal Ordu" kurulması kararı olduğunu söyledi. İlk kez biraraya gelen aşiret ve kabile reisleri, Suriye'deki gelişmeler karşısında birlikte hareket etme kararı aldılar. Kurultay sonunda bir de genel sekreterlik oluşturuldu. Alınan kararların hayata geçirilmesi amacıyla , 25 Aralık'ta Samandağ'da toplanacak ve Hukuki, siyasi ve askeri heyetlerin faaliyet göstereceği bir yürütme ofisi oluşturacaklar. Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu, 2017 yılının başında Şanlıurfa'da kurulmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151