Suriyeliler Ticareti ellerine geçirdi

Suriye’deki iç savaş ile birlikte Türkiye’nin uyguladığı açık kapı politikası ile Türkiye’ye gelen Suriyeliler Ticareti ellerine geçirdi.

Suriyeliler Ticareti ellerine geçirdi

Habererk/Lokman Happani / Kilis

8 yıldır devam eden Suriye’de iç savaş Suriyelilerin sanki adeta işine yaramış gibi. Türkiye’nin çeşitli illerine dağılan yaklaşık 3,5 Milyon Suriyeli yerleştikleri bölgelerde ticarete atılarak kendi işlerini kurdular. Özellikle Kilis Gaziantep, Hatay, Adana Şanlıurfa ve Mersin gibi  yerlerde çoğunlukta yaşayan Suriyeliler buralarda hemen hemen her türlü mesleğe el atarak ticaretlerini artırmaya başladı. Bu  bölgelerde tek yapamadıkları meslek dalları ise yöreye öz yemek ve  tatlı çeşitleri gibi lokantalardır.

ŞİRKET KURUP İHRAÇATA YÖNELDİLER

Suriye’deki savaş öncesi ihracat Suriye’ye Türkler tarafından yapılırken savaş sonrası ibre tersine döndü. Suriye’deki iç savaş’tan kaçan zenginler burada tek tek şirket kurup ihracatı ellerine geçirmeye başladı. 2016 yılında Fırat Kalkanı ve 2018 yılında Zeytindalı harekatı ile tamamen istediklerini elde eden Suriyeliler, özgürleştirilen bölgelerdeki yakın akraba ve kardeşleri vasıtası ile bölgenin ticaretinde  aktif rol almaya başladılar. Kurdukları şirketler ve anlaştıkları büyük firmalarla sadece kendilerinin alım yaptıkları Türk firmaların alım yapsalar da Suriye’de alıcı bulamamaları dikkat çekiyor. Türkler sadece neredeyse nakliye işine yönelseler de giriş yaptıkları sınır kapılarındaki aşırı vergilerden dolayı yük taşımak istemedikleri gibi, Suriye tarafına geçtiklerinde ise Suriyeli tırcı ve kamyon şoförleri tarafından tehdit  edilmeleri ise işin çabası.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER