Tarihçi Yusuf Halaçoğlu Lozan gerçeğini açıkladı: 12 Adaları kim, ne zaman verdi 

Ege Denizi’ndeki '12 Adalar'ın Lozan’da verildiği yönündeki iddialara tarihçi Yusuf Halaçoğlu açıklık getirdi.

Tarihçi Yusuf Halaçoğlu Lozan gerçeğini açıkladı: 12 Adaları kim, ne zaman verdi 

Ege Denizi’ndeki '12 Adalar'ın Lozan’da verildiği yönündeki iddialara tarihçi Yusuf Halaçoğlu açıklık getirdi.

Halaçoğlu Adalar’ın 1912 yılında önce Uşi Anlaşması ile daha sonra 1915'te Londra Paktı ile tamamen İtalya'ya verildiğini söyledi.Tarihçi Yusuf Halaçoğlu, Ege’deki ‘12 Adalar’ olan bölgedeki adaların Lozan’da verildiği yönündeki iddialara açıklık getirdi.LOZAN GERÇEĞİNİ AÇIKLADIAdalar’ın 1912 yılında önce Uşi Anlaşması ile daha sonra 1915'te Londra Paktı ile tamamen İtalya'ya  verildiğini belirten Halaçoğlu ‘Uşi Anlaşması'nın ismini aldığı Uşi, Lozan şehrinin bir semtidir. Bu yüzden 1912'de imzalanmış olan Uşi Anlaşması, İtalyan tarihinde Lozan Anlaşması olarak geçer. Fakat bizim bildiğimiz yani 1923'te imzalanan Lozan Barışı ile bu anlaşma birbirine karıştırılmasın diye bu anlaşmaya Uşi denmiştir.’ ifadelerini kullandı.

Yusuf Halaçoğlu’nun değerlendirmeleri şöyle: 
“Osmanlı Devleti, bugün ‘12 Adalar’ olarak bilinen adaları İtalya'ya bırakıyor. Sene 1912, Uşi Anlaşması'dır bu gördüğünüz anlaşma. İtalya'ya bırakıyor fakat geçici olarak. Anlaşma şartlarına uyulduğu takdirde adalar tekrar Osmanlı Devleti'ne geri verilecek. Fakat şartlara uyum sağlanmıyor. Bu yüzden 3 yıl sonra yani 1915'te Londra'da bu konu gündeme geliyor ve Londra Paktı denilen anlaşmada bu adaların tamamı İtalya'ya bırakılıyor. Bakınız itiraz eden hiçbir padişah yok. Hiç sultan yok. Adaları İtalya'ya bırakmakla kalmıyorlar aynı sene bir de Çanakkale Boğazı'na dayanıyorlar ve Çanakkale Savaşı'nı yapıyoruz.Yani 12 Adalar önce Uşi'de, sonra da 1915 Londra'da İtalya'ya verilmiştir.Osmanlı temsilcilerinden biri Rumbeyoğlu Fahreddin Bey'dir. Bu adam kim mi? Türk milleti bir milli mücadele verirken, Kuvayı Milliye'yi kurmuşken, bu adam Kuvayı Milliye'nin karşısına Damat Ferit'in kurduğu Kuvayı İnzibatiye ile çıkan adamdır ve Yunan ordusunun yanında olmuştur. Savaş kazanılınca sürgün edilenlerin arasında yer almıştır. 12 Adaları İtalya'ya bırakan heyetin içerisinde bu adam vardı.Şimdi asıl olaya gelelim... Uşi Anlaşması'nın ismini aldığı Uşi, Lozan şehrinin bir semtidir. Bu yüzden 1912'de imzalanmış olan Uşi Anlaşması, İtalyan tarihinde Lozan Anlaşması olarak geçer. Fakat bizim bildiğimiz yani 1923'te imzalanan Lozan Barışı ile bu anlaşma birbirine karıştırılmasın diye bu anlaşmaya Uşi denmiştir.İşte arkadaşlar sahte kiralık tarihçiler, yani Kadir Mısıroğlu, Armağan ve çetesi, bu durumdan faydalanıyor ve 12 Adaların Lozan Anlaşması'nda gittiğini söylüyorlar.Halbuki o Lozan başka, bu Lozan başka. Ne yazık ki bunu bütün millete yutturdular ve böylece milletimizi Lozan barışına düşman ettiler. 
Bizim bildiğimiz Lozan Anlaşması'nda ise bilakis Ege'de birçok ada Türkiye'ye geçmiştir. Türkiye'ye Lozan Anlaşması ile geçen bu adalar ise, son 10 yılda Yunanistan'a bırakılmıştır.” 

YORUM EKLE