THY Eski Yönetim Kurulu Başkanı "Atatürk Havalimanı yeterliydi, Binali Yıldırım istemedi"

THY Eski Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, kitabında, Atatürk Havalimanı’na yapılacak bir pist ve bir terminal ile 3. havalimanı ihtiyacının ortadan kalkabileceğini; ancak Binali Yıldırım’ın sıcak bakmadığını yazdı.

THY Eski Yönetim Kurulu Başkanı "Atatürk Havalimanı yeterliydi, Binali Yıldırım istemedi"

Hamdi Topçu, 12 yıl boyunca Türk Hava Yolları’nın başındaydı. Erdoğan’ın eski dostu Hamdi Topçu, sektörle ilgili hiçbir deneyimi olmadığı halde 2003 yılında bu dev şirketin Yönetim Kurulu Başkanı yapılmıştı. 2015 yılında istifa ettiğinde 17 Aralık operasyon tapelerinde yerini almış AKP’nin kurucu kadrolarından bir isimdi. THY yıllarını anlattığı bir kitap yayımladı ve orada 3. Havalimanı’nın kendisinin farklı önerilerine rağmen Binali Yıldırım’ın ısrarıyla yapıldığını anlattı.

Binali Yıldırım istememiş

Karar Yazarı İbrahim Kahveci’nin köşe yazısına bazı bölümlerini taşıdığı “Yerel’den Global’e’ THY’nin Yükseliş Dönemi” kitabında eski THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da bu kervana katılıyor. Kitaptaki iddiaya göre 3. Havalimanı’nda batağın nedeni Binali Yıldırım.

Yapımı, neden olduğu doğa katliamı ve işçi ölümleriyle hep gündem olan yeni havalimanının nasıl planlandığını aktaran Topçu, aslında Atatürk Havalimanı’nda yapılacak çalışmalar sonrası yeni havalimanı ihtiyacının gündemden kalkabileceğini ancak bunu Binali Yıldırım’ın istemediğini yazmış.

“Atatürk Havalimanı’nda yapılacak bir pist ve bir terminal işi kurtarıyordu”

Karar yazarı İbrahim Kahveci, “Bir pist yapımı ile karşılanacak olan ihtiyaç, 2015 yerine 4 yıl gecikme ile 2019’da teslim edilebilen 3. Havalimanı ile karşılanmak istendi” diyerek Topçu’nun kitabından ilgili bölümleri şöyle aktarıyor:

— THY’nin agresif büyümesi sonucu, Atatürk Havalimanı artan hava trafiğini kaldıramıyordu. Sürekli iyileştirmelerle durumu kurtarıyorduk. Havalimanında bir paralel pist ve ek bir terminal işi kurtarabilirdi. Üç alternatif hazırlandı. İki versiyonda THY yönetim binası ve cami minaresinin uçlarının yıkılması gerekiyordu. Kamulaştırmaya da ihtiyaç yoktu. Atatürk Havalimanı’na inen 100 uçaktan yaklaşık 70 kadarı dar gövde uçaklardı. Bu da 2030’a kadar ihtiyacı karşılıyordu.

— DHMİ tarafına “işin nasıl olmayacağını anlatın” talimatı verilmiş, katılanlar tembihlenmişti. DHMİ yeni bir pist yapılma maliyetinin 15 milyar doları bulacağını anlattı. Binali Bey’e “2 milyar doları verin yapayım (yeni pist) THY’de hatırı sayılır bir para kazansın” dedim.

— Binali Bey “Yeni havalimanının ilk bölümünü biz 2015’in ilk çeyreğinde teslim edeceğiz” dedi. Cemal Şanlı’da “Atatürk Havalimanı’ndaki iş de aynı sürede bitecekse, yeni havalimanı daha mantıklı dedi. “İmkansız” dedim. Binali Yıldırım “Biz, Bakanlık olarak söylediğimizden önce bitiririz” dedi.

Hamdi Topçu o zaman ne demişti?

Üçüncü Havalimanı projesinin arkaplanını AKP’nin uluslararası ayakları da olan şişirilmiş ekonomik büyüme stratejileri oluşturuyor. Projenin bir havayolu projesi olduğu kadar inşaat sektöründe ve yandaş sermaye gruplarında ciddi bir şişirmeye vesile olacak bir “iş sahası” olduğu da biliniyor.

Bu nitelikleriyle, 17 yıllık AKP dönemini simgeliyor denilmesi yanlış olmaz.

Hamdi Topçu’nun kitabında “Binali Yıldırım’ın ısrarıyla yapılmış” olduğunu söylediği Üçüncü Havalimanı hakkında yakın geçmişte söylediklerini ise hatırlatmamak olmaz.

YORUM EKLE