Torba yasada 'Adnan Hoca' maddesi

Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr. Ali Erbaş'ın Adnan Oktar, kedicikler ve kediciklerin televizyonu olarak bilinen A9 TV ile ilgili sözleri üzerine baylayan tartışma sürüyor.

Torba yasada 'Adnan Hoca' maddesi
banner170

Erbaş'ın Adnan Oktar'ın akli dengesi yerinde değil" ve "A9 televizyonu kapatılmalı" sözlerine Adnan Oktar, "Kerhanelerden alınan vergiyle senin maaşın ödeniyor" şeklinde küstah bir cevap vermişti. Adnan Oktar'ın bu sözlerine cevap verilip verilmeyeceği merak edilirken, Diyanet'ten iki flaş Adnan Oktar kararı çıktı. Buna göre Daha fazla prim vermemek için cevap verilmeyecek ve A9 TV'nin kapatılması için yasal çerçevede herşey yapılacak.

Uzun süredir üzerinde çalışılan ve ekonomide birçok alanı birden düzenleyen torba tasarı, TBMM'ye sevk edildi. Yaklaşık 1 ay içinde Meclis'ten geçip yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemede dikkat çeken maddeler var. Onlardan biri de kamuoyunda Adnan Hocacılar olarak bilinen gruba yönelik.

Lisanslı yayın kuruluşları internet sitesinden yayın yapabilecekler. Ancak bunun için ayrıca lisans almaları gerekecek, lisans almayan kuruluşların yayınları ise sulh ceza hakimince engellenebilecek. Söz konusu maddenin kamuoyunda Adnan Hocacılar olarak bilinen grubun yayınlarıyla ilgili olduğu belirtiliyor. Son dönemde A9 kanalından yapılan yayınlarla ilgili olarak çok sayıda şikayet RTÜK'e iletildi.

A9 kanalıyla ilgili incelemeler yürüten RTÜK yetkililerine göre, şikâyete konu olan görüntülerin tamamı YouTube ve sosyal medya üzerinden yayınlanıyor, internet ortamına özel içerik olarak üretiliyor ve bu mecralardan A9 logosuyla yayınlanıyor.

TV kanalından ise RTÜK'ün yaptırımına uğrayabilecek içerikte yayınlardan kaçınılıyor. İnternet ortamına yönelik denetim yapamayan RTÜK, Oktar'ın programlarına yaptırım uygulayamıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151