TÜPRAŞ’ta işçiler fabrikaya kapandı

TÜPRAŞ’ta toplu iş sözleşmesi krizi büyüyor. Arabulucu görüşmelerinde de anlaşma sağlanamadı. Saat 00.00-08.00 vardiyası bu sabah eylem başlatarak fabrikayı terk etmedi. İşverenin anlaşmaya yanaşmaması nedeniyle çalışanlar kendilerini fabrikaya kapattı.

TÜPRAŞ’ta işçiler fabrikaya kapandı

FABRİKADAN ÇIKMIYORLAR
TÜPRAŞ’ta ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde arabulucu sürecinde de sonuç çıkmayınca işçiler başlattıkları eylemleri büyüttü. İşçiler iş bırakma eylemlerinin boyutunu değiştirdi ve bugün sabah saatlerinden itibaren fabrikadan çıkmama eylemi başlattı. İşçilerin ne zaman fabrikayı terk edeceği belli değil. İşçilerin eylemi üzerine fabrikanın çevresinde emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri aldı.

ÜCRET TEKLİFİNİ DEĞİŞTİRMEDİ
Petrol-İş Sendikası ile işveren sendikası Kiplas ve TÜPRAŞ işvereni arasında anlaşma sağlanamadı. Sözleşmenin yasal süreci içinde anlaşamayan taraflar arabulucu görüşmelerinde de anlaşamadı. İşveren sözleşmeyi 3 yıla çıkarma, vardiya sistemini değiştirme ve mazeret izinlerini düşürme ile ilgili ısrarından vazgeçmezken ücret teklifinide değiştirmedi. İşveren işçilere ilk 6 ay maaş zammı vermezken, sadece bir bürüt maaş tutarında ücret vermeyi teklif etti. Ayrıca ikinci 6 ay gerçekleşen 6 aylık enflasyon oranında zam vermeyi önerdi.

İŞÇİLER ARTIK FABRİKADAN ÇIKMAYACAK
Sendika verilen teklieri işçiye sundu ve işçi kabul etmedi. Bunun üzerine işçiler sendika ile birlikte karar alarak fabrikadan çıkmama eylemi başlattı. Daha önce durdurulamayan bölümler dışında üretim yapmayan işçiler artık fabrikadan çıkmayacak. İşçilerin eylemlerini ne zaman sonlandıracağı belli olmazken, fabrika çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. İşçiler, işverenin kendi taleplerine kulak vermesini ve sözleşmeyi masada bitirmesini istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER