Türkiye ağlıyor! 11 şehit, 11 yaralı

Afrin'e yönelik Zeytin Dalı harekâtından dün 11 şehit haberi geldi. TSK ardı ardına yaptığı açıklamalarda, Afrin’deki kara operasyonunda 9 askerin şehit olduğunu, 11 askerin de yaralandığını duyurdu.

Türkiye ağlıyor! 11 şehit, 11 yaralı
banner170

Şehit uzman çavuşlar Enes Sarıaslan, Burak Akalın, Oğuzcan Ekiz, Hüseyin Şahin, Halis Koca ve şehit Astsubay Üstçavuş Hasan Kuş’un aileleri acı haberlerle yıkıldı. Öğle saatlerinde TSK’nin ATAK tipi helikopteri Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin karşı tarafına düştü. Kazada Üsteğmen Erdem Mut ile Yüzbaşı Mehmet İlker Karaman şehit oldu.

Suriye'nin Afrin kentinde yürütülen 'Zeytin Dalı Harekâtı'nın 22'nci gününde kırıma uğrayan helikopterde 2, çatışmada ise 9 olmak üzere 11 asker şehit oldu, 11 asker yaralandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı’nda dün saat 13.00 sıralarında, ATAK tipi bir helikopter Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin karşı tarafına düştü. Malatya 2. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’ndan havalanan helikopterde bulunan Kara Pilot Üsteğ- men Erdem Mut ile Kara Pilot Yüzbaşı Mehmet İlker Karaman şehit oldu.

TSK dün akşam yaptığı ilk açıklamada Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında yapılan operasyonlarda 3 askerin şehit olduğunu ve 5 askerin yaralandığını açıkladı.

Ardından yapılan ikinci TSK açıklamasında ise 2 askerin şehit olduğu ve 4 askerin yaralandığı duyuruldu.

İlerleyen saatlerde yapılan üçüncü açıklamada ise TSK, 4 askerin şehit olduğu ve 2 askerin yaralandığını bildirdi.

Operasyonlarda şehit olduğu açıklanan 6 isim şöyle:

Piyade Uzman Çavuş Burak Akalın,

Piyade Astsubay Üstçavuş Hasan Kuş,

Uzman Çavuş Halis Koca,

Piyade Uzman Çavuş Enes Sarıaslan,

Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Şahin,

Piyade Uzman Çavuş Oğuzcan Ekiz.

Zeytin Dalı HarekÂtının 22. gününde acı haberler art arda geldi

Hatay'ın Hassa ve Kırıkhan ilçesinin karşına düşen Suriye'nin Mamaluşağı ile Ömeruşağı arasındaki bölgedeki çatışma bölgesine hava desteği vermek için gelen ATAK helikopterinden biri, saat 13.01'de kırıma uğrayıp düştü. Helikopterdeki Kara Pilot Yüzbaşı Mehmet İlker Karaman (32) ile Kara Pilot Üsteğmen Erdem Mut (29) olay yerinde şehit oldu. YPG'lilerin tanksavar, roketatar, havan ve ağır silahlarla saldırısı sonucu 1027 rakımlı tepede olarak adlandırılan bölgede gün boyu devam eden çatışmalarda ise Piyade Astsubay Üstçavuş Hasan Kuş (29) ile uzman çavuşlar Oğuzcan Ekiz (27), Enes Sarıaslan (24), Halis Koca (27), Burak Akalın (28), Serdar Ege (41), Hüseyin Şahin (27), Koray Karaca (25) ve uzman onbaşı Hamza Karacaoğlu (26) şehit oldu, bazı askerler de yaralandı. Çatışmada yaralanan askerler, bölgeden tahliye edilerek Kırıkhan ve Hatay'daki devlet hastanelerinde tedaviye alınırken, bazılarının hayati tehlikelerinin devam ettiği belirtildi. Operasyon bölgesinden alınarak Hatay ve Kırıkhan devlet hastanelerine getirilen şehitlerin cenazeleri de memleketlerine gönderilecek.

Genelkurmay Başkanlığı ise ayrı ayrı açıklamalarla kırıma uğrayan helikopterde 2, çıkan çatışmada ise 9 askerin şehit olduğunu bildirdi. Helikopterle ilgili teknik heyet tarafından inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, 118'i bugün olmak üzere harekatın başlangıcından bu yana toplam 1480 YPG'linin öldürüldüğü ifade edildi. Açıklamada, şöyle denildi.

"Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehidimizin kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, tedavileri için süratle tahliye edilen yaralılarımıza acil şifalar dileriz."

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrin Harekatı'nda bir helikopterimizin düşürüldüğünü açıkladı. Erdoğan "Güvenlik güçlerimiz büyük bir mücadeleyi yürütüyor. Az önce bir helikopterimiz düşürüldü. Bütün bunlar olacak. Verdiğimiz kayıplar da olacak.Bedelini ağır ödeyecekler" dedi.

AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP  istanbul İl Başkanlığı İstişare ve Değerlendirme toplantısına katıldı. Erdoğan'ın konuşmasında konuyla ilgili bölüm şöyle;

 "BİR HELİKOPTERİMİZ DÜŞÜRÜLDÜ"

Güvenlik güçlerimiz büyük bir mücadeleyi yürütüyor. Az önce bir helikopterimiz düşürüldü. Bütün bunlar olacak. Verdiğimiz kayıplar da olacak.Bedelini ağır ödeyecekler."

DHA'nın haberine göre Zeytin Dalı Harekatı’dan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait helikopter isabet alıp düştü. Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin karşı tarafına düşen helikopterin enkazına evk edilen ekipler tarafından yaralı askerler Kırkhan Devlet Hastanesine getirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151