Türkiye'nin Suriye'deki ikilemi nasıl çözülecek?

Suriye'deki rejime muhalif grupların, bir süredir Türkiye'nin sorumluluğundaki Fırat Kalkanı bölgesine yerleştiğini ve bunlar içinde ÖSO hariç diğerlerinin terör örgütleri listesinde olduğuna dikkat çeken Hürriyet yazarı Sedat Ergin, bu durumun Türkiye'ye siyasî, sosyal, kültürel vs pek çok sorun çıkaracağını kaydetti.

banner311
Türkiye'nin Suriye'deki ikilemi nasıl çözülecek?

Ergin, Türkiye'yi bekleyen en büyük zorluğu ise şöyle açıkladı:  

"Belki de en önemli mesele, bu gruplara Suriye’nin geleceğinde nasıl bir yer bulunacağı sorusunda karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda meseleyi en çarpıcı bir şekilde ortaya koyan isimlerden biri eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış oldu. Yakış, ‘Arab News’ adlı bir web sitesi için kaleme aldığı “Türkiye’nin Suriye’deki ikilemi” başlıklı makalede, muhalif grupların Türkiye’nin sorumluluk taşıdığı alanlara geçtiklerine dikkat çektikten sonra meseleyi bir paragrafta şöyle özetledi:

“Eğer Suriye’nin toprak bütünlüğü korunacaksa, bu gruplar elimine edilmeli ya da bir şekilde Suriye’nin geleceğine eklemlenmelidir. Türkiye’nin, bu grupları ya teslim olmaya ya da bir dönem yıkmak istedikleri Suriye rejiminin altında bir rol üstlenmeye ikna etmek gibi çok zor bir görevi yüklenmesi gerekecektir...”

Neresinden bakarsak bakalım, Türkiye’yi Suriye meselesinde bundan sonra çok zor bir dönemin beklediği aşikâr. Bu sorunların göğüslenebilmesi için Türkiye’nin nasıl bir Suriye tasavvuruna sahip olduğunu da ortaya koyması gerekiyor.."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.