Ülkü Ocakları’nın Azerbaycan’daki yaptıracağı okulu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk engelledi

Karabağ zaferinin ardından 16 Ocak 2021’de Şuşa'ya Ülkü Ocakları’nın girişimiyle dokuz derslikli bir okul yapılacağı açıklanmıştı.

Ülkü Ocakları’nın Azerbaycan’daki yaptıracağı okulu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk engelledi

PROJE İPTAL

MHP lideri Devlet Bahçeli Mayıs ayının son günlerinde sosyal medya hesabın yaptığı paylaşımda projenin Azerbaycan tarafından uygun görülmediğini açıklamıştı.

Bahçeli, "Azerbaycan yönetimi, bizim bu projemizi uygun görmeyerek yeni ve farklı bir okul projesi hazırlamıştır. Elbette bu tasarruf en tabii haklarıdır, bize de saygı duymaktan başka bir seçenek kalmayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi Şuşa'ya yaptıracağı okul projesinden bu gelişmeler dolayısıyla vazgeçmiştir" dedi. Bahçeli okul yapımı için toplanan yardım ve bağışların da gecikmeksizin ve aynısıyla iade edileceğini duyurmuştu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SEÇUK DEVREDE

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Politika Dairesi Başkanı Hikmet Hacıyev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 27 Mayıs’ta Türkiye’nin Milli Eğitim Bakanı’nı kabul ettiğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şuşa’ya yapacağı ziyarette Türkiye’nin hediye ettiği okulun temel atma töreninin programa dahil edildiğini söyledi.

Hikmet Hacıyev açıklamasına şöyle devam etti “Sanat okulu binasının mimari projesinin Şuşa'nın özgün mimari üslubuna uyarlanması için uzmanlar düzeyinde çalışma tartışmaları yapılması önerildi. Bu hayırsever girişimin reddedilmesi hiçbir şekilde tartışma konusu değildir. Konunun esasına ilişkin tam bir raporun olmamasının kafa karışıklığına neden olduğu göz ardı edilemez.

Karşılıklı anlayış koşullarında, çalışma düzeyinde teknik ve mimari sorunların çözüleceğine ve Üzeyir Hacıbaylı'nın adını taşıyan Şuşa Sanat Okulu'nun inşaatına en kısa sürede başlanacağına inancımız tamdır.”

OKUL İSMİNE VE YERİNE DİKKAT

Ülkü Ocaklarının Şuşa’da yaptıracağı okulun isminin Azerbaycan Ulusal Marşı'nın bestecisi ve Şuşa doğumlu merhum Üzeyir Hacıbeyli'nin adını vermeyi düşünülmüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temelini atacağı okulda yine Şuşa’da ve okulun adı Üzeyir Hacıbeyli.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Azerbaycan’a giderek bir çuval inciri berbat etmesi Ülkücü kesimden tepki ile karşılanırken, Türkiye’deki eğitim sorunlarına eğilmek yerine Azerbaycan’a gidip bir hayır işini engellemesi, propaganda yapmak için bunu kullanması hoş karşılanmadı.

MHP 6 GÜN BÖLGEDE KALDI, AKLINIZ NEREDEYDİ?

Okul projesinin yapımı için Devlet Bahçeli, Azerbaycan'a üç kişilik bir heyet göndermişti. Devler Bahçeli'nin danışmanı Yusuf Ziya Günaydın, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya ve Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım'ın Azerbaycan ziyareti altı gün sürmüştü. Heyet olumlu izlenimlerle döndü ancak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Perşembe günü Bakü'de İlham Aliyev'le yaptığı görüşme, MHP'nin projesini rafa kaldırdı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 14:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
kafkas
kafkas - 9 ay Önce

Sayın genel başkan Devlet Bahçeli sevinsin. Ah vah edeceğine kimlerle iş tuttuğuna baksın.