Uzman Çavuşlar geri dönmek istiyor, AMA...!

TSK’nin yurtiçinde ve yurtdışında başarılı ile yürüttüğü operasyonlar arttıkça ihtiyaç duyulan personel sayısı da artıyor.Bu ihtiyacın farkında olan, sözleşme mağduru er ve erbaşlar konunun çözümü için devlet yetkililerine sesleniyor.

Whatsapp hattımıza gelen bir haber sonucu bu konuya değinmek ve mağdur olan askerlerimize bir nebze olsun yardımcı olmak istedik.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 3269 sayılı kanuna tabi olarak görev yapan birçok askerin; mobbing, sağlık sorunları, ailevi sorunlar, TSK’nın içindeki FETÖ yapılanmasının kumpasları gibi nedenlerden dolayı çoğu kez haksız bir şekilde sözleşmeleri feshedildi.

Gerek kendi rızasıyla ayrılanlar gerekse kendi kusuru olmadan anlaşması feshedilen bu askerler, 08.06.2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş kanuna rağmen TSK’ya geri alınmamaktadır.

KANUN NE DİYOR?

Uzman Er/Erbaş Yönetmeliği Madde 28’e göre ( 7958 Sayı ve 08 Harizan 2011 tarihli resmi gazatede yer almaktadır)

MADDE 28 ‒ (1) Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen personelden, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla, uzman erbaşlığa ve astsubaylığa başvurabilirler. En az üç yıl görev yapmış olanlar, müteakip sözleşme süresi içerisinde başvuru yapabilir. Bu durumda olanların, başvurularının kabul edilmesi halinde uzman erbaşlığa geçenlerin veya astsubaylığa nasbedilenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Başvuruda bulunan sözleşmeli erbaş ve erlere nitelik belgeleri, görev yerleri, hizmet süresi, eğitim durumu, takdir ve ceza durumları dikkate alınarak öncelik verilir.

Bu Madde Aşağıdaki durumları olan adayları ilgilendirmektedir.

1- Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen personeler ()

2- Kendi Kusurları olmaksızın Sözleşmesi feshedilenler, ayrılanlar ya da sözleşmesini yenilemeyenler,

Bu durumda olan personeller mevzuattaki hükümlere ve başvuru şartlarına uymak koşuluyla tekrar başvurabilirler.

Bu maddeye rağmen, yapılan başvurulara cevaben, yine halihazırda yürürlükte olan kanunun 12. maddesinin f fıkrası gereği “Her ne sebeple olursa olsun, sözleşmesi feshedilerek Türk Silâhlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilen uzman erbaşlar, tekrar Türk Silâhlı Kuvvetlerine alınmazlar.” denilmektedir.

Kanundaki bu boşluk binlerce askerin mağdur olmasına yol açmakta, vatanı için hizmet etmeye hazır binlerce gence engel olmaktadır.

Çıkarılacak olan bir KHK ile 3269 numaralı kanunun 12. Maddesi kolaylıkla değiştirilebilir. Böylece binlerce askerin mağdur olması önlenirken, TSK’ya hazır yetişmiş asker daha az maliyetle geri döndürülebilir.

AÇIK MEKTUP

Bizler, saflarında görev yapmaktan onur ve gurur duyduğumuz Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ailevi nedenler, mobbing ve sağlık sorunlarından dolayı sözleşmelerini fesih etmek zorunda kalan binlerce vatan evlatlarıyız.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın ihtiyacı olarak bu vatan, bayrak için canımızı seve seve vereceğimiz vatan topraklarında görevlerimize tekrar geri dönüş yolunun açılmasını devlet büyüklerimizden talep ediyoruz.

Ordumuza zor şartlar altında, vatani görevini ve mesleğini icra etmiş kişilerin profesyonel olarak daha iyi hizmet vereceğimize inanıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve devlet büyüklerimizden bu konuyla ilgili yardımlarını talep ediyoruz.

KHK İLE İHRAÇ KOLAY, ALIM YOK

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli yaptığı son açıklamada “Türk Silahlı Kuvvetleri içinde 3 bin kişilik bir yapı deşifre ettik. KHK ile bunlar da ihraç edilecek” dedi.

Peki, bu ihraç edilen askerlerin yerine kim geliyor? Askerler kısa sürede nasıl eğitiliyor? Bu sıkışıklık TSK içinde hâlihazırda görev yapan askerin iş yükünü arttırmıyor mu? Yorgun olan askerlerin hata yapma riskleri artmıyor mu?

Şüphesiz TSK, şanlı tarihi ile dünyadaki en iyi orduların başındadır.

TSK içinde görev yapan her askerin canının güvenliği hem silahlı kuvvetler için hem de bizler için oldukça kıymetlidir.

Ancak zaten zorlu şartlarda görev yapmış ve gerekli eğitimleri almış hazır askerler varken, bir KHK ile gerekli düzenlemeleri yapıp mağdur olan askeri yeniden kazanmak varken ekstra maliyetli ve zorlu yolları seçmek neden tercih edilmektedir?

2018 yılında 40 binin üzerinde personel alımı yapmayı hedeflediğini açıklayan TSK, bunun 20 bin 595’ini sözleşmeli erbaş ve erlerin oluşturacağını duyurdu.

Diliyoruz ki, çok hızlı KHK çıkaran yetkililer, mağdur durumda olan ve sahada silah arkadaşlarının yanında yer almak isteyen binlerce vatan evladının sesine kulak verir.

3269 NOLU KANUNA TABİ OLAN UZMAN ÇAVUŞLAR’IN 12 İNCİ MADDENİN DEĞİŞMESİ İÇİN VERİLEN DİLEKÇE

Bizler Türk Silahlı Kuvvetleri ailesinde 3269 nolu kanuna tabii olarak görev yapmış Uzman Çavuşlarız. Bu göreve girme sebebimiz o şanlı ecdadımızın ve evlatlarımızın huzur ve refahını sağlamaktı. Bizler görev bilinciyle çalışmakta iken bazı eli kanlı “FETÖ” adı altındaki yapılanmanın ve bu yapılanmanın T ürk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki yerleşmesinin bize yaptıkları baskılar nedeniyle görevlerimizden ayrılmak zorunda kaldık.

08.06.2011 yılında çıkmış olan “Sözleşmeli Erbaş veya Sözleşmeli Er olarak görev yapanlar ile söz konusu personelden kendi kusuru olmaksızın sözleşmesi feshedilen, kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyen veya ayrılanlar geri dönmek için başvurduklarında diğer adaylar arasından öncelikli olarak tercih edilir.” Kanunu olmasına rağmen Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı bulunduğumuz Kuvvet Komutanlıklarına yapmış olduğumuz başvurulardan “Başvurunuz ile ilgili yapılan inceleme sonucunda halihazırda yürürlükte olan ilgi(c) Kanun’un 12’nci maddesinin “f” fıkrası “Her ne sebeple olursa olsun, sözleşmesi feshedilerek Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilen uzman erbaşlar, tekrar Türk Silahlı Kuvvetlerine alınmazlar.” Hükmünü amirdir cevabı aldık. 3269 nolu kanunda geçen “90 gün istirahat almış sözleşmeli personelin sözleşmesi feshedilir” emri mağduru binlerce silah arkadaşımız ve kendi isteğiyle sözleşme yenilemeyen Uzman Çavuşlar olarak sizden isteğimiz çıkarılacak olan KHK veya 3269 nolu kanunun 12’nci maddesinin değiştirilmesidir.

Bizler Afrin'de vatanımızı gururlu bir şekilde temsil eden silah arkadaşlarımızla aynı saflarda ve aynı şartlarda görev yapmak istiyoruz bu vatan uğruna canını feda edecek nice binlerce fert olarak görevlerimize iade talep ediyoruz.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 01:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Coşkun Karakaş
Coşkun Karakaş - 3 yıl Önce

Teşekkür Ederim Bütün Herkese . Sesimizi Duyurdunuz Allah Razı Olsun

İsmail Leventeli
İsmail Leventeli - 3 yıl Önce

Geceleri yatamaz olduk bu zor günümüzde yardımcı oldugnuz için çok sağolun inşAllah bi yetkili sesimizi duyar biz tecrübeli askerler bir defalıgına masus geri dönmek istiyoruz .

Ali yılmaz
Ali yılmaz - 3 yıl Önce

Bizlere yardımcı olduğunuz için Allah razı olsun sesimizi duyurdunuz bizler bu vatan evlatlarıyız geri dönmek istiyoruz

Talip Bağla
Talip Bağla - 3 yıl Önce

teşekkür ediyorum emeği geçen herkese sesimiz oldunuz.

İsa bulut
İsa bulut - 3 yıl Önce

Çok sağolun HABERERK ailesi sesimize ses oldunuz.

Özgür tuğra 97’50
Özgür tuğra 97’50 - 3 yıl Önce

İlgililere canı gönülden teşekkür ederim.

Coşkun Karakaş
Coşkun Karakaş - 3 yıl Önce

Teşekkür Ederiz Sesimizi Duyurdunuz

Ali Yılmaz
Ali Yılmaz - 3 yıl Önce

Teşekkurler sesimizi duyurduğunuz için