Whatsapp devlet denetimine mi geçecek?

Türkiye'de covid-19 salgınıyla mücadelede hazırlanan torba yasa teklifine dijital ortamda kullanılan platformlarla ilgili bazı düzenlemeler de eklendi. Bu kapsamda, ''sosyal ağ sağlayıcılara" gerekli şartları yerine getirmemeleri halinde "erişimi sınırlama" ya da "yavaşlatma" gibi cezalar getirilmesi gündemde.

Whatsapp devlet denetimine mi geçecek?

Bu yasa kabul edilirse, whatsapp, facebook, twitter gibi çok kullanılan sosyal medya uygulamaları Türkiye'ye temsilci atayacak. Şu anda devlet sosyal medya kullananları yüzde 100 bilgilerine ulaşamıyor ancak temsilci atanırsa kullanıcıların tüm bilgilerini ülke içinde tutmak mecburiyetinde olacaklar. Kişilerin IP adresleri vs tüm bilgiler devletin kaydında yapılacak. 

Örnek verecek olursak, sosyal medya hesabınızdan aykırı bir paylaşım yaptınız, devlet bilgilerinizi o sosyal medya şirketinden yüzde 100 alamaz lakin bu bilgiler Türkiye'de bir sunucuda toplanırsa devlet bilgilerinizi o sosyal medya şirketinden istemek zorunda kalmaz çünkü hepsi kayıt altında olur.

Kullanıcılara ilk önce bildirim gelecek, bildirimden itibaren 30 gün içerisinde temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde ise sosyal ağ uygulamasının internet trafiği kısıtlanacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 19:06
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344