Yandaş yazarları panik sardı “Ak Parti adım adım geride kalıyor”

Karar gazetesi yazarları AKP ve Başkanlık tasarısını eleştirirken, Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk ise yandaş kalemlere çaktı.

Yandaş yazarları panik sardı “Ak Parti adım adım geride kalıyor”

Erdoğancı medya ile Davutoğlucu medya arasındaki kavga dolu dizgin devam ediyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı ve Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk bugünkü yazısında AKP’ye yakın medyaya kalemlere sert çıkarken, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı, Karar gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan ise AKP’nin Başkanlık tasarısını sert bir dille eleştirdi. Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesinin yazarı Elif Çakır ise, AKP ve MHP’nin referandumda “Hayır”cıları “terörist” gibi göstermelerine neden olan siyaset dilini eleştirdi.

“YAZILARININ YÜZDE 70'İNİ BAŞKALARIYLA POLEMİĞE AYIRAN BİR YAZARIN, SÖYLEYECEK SÖZÜ YOK DEMEKTİR”

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk yazısının girişinde “Antitez olanlar muhalefet dilini, tez olanlar ise iktidar dilini kullanıyordu.” ifadelerini kullanarak, iktidara yakın kalemleri eleştirdi. “Tıpkı siyasi muhalefet gibi, muhalif medya da kendini tekrar etti ve içi boşalmış bir kuruma dönüştü.” diye yazan Kemal Öztürk, “Bugün aynı tehlikeyi, iktidarının 15. yılını yaşayan AK Parti'yi destekleyen bazı medya organları için gördüğümüzü söyleyebiliriz. Erdoğan, Anayasa değişikliği ile yine bir tez olarak merkeze otururken, onu savunduğunu söyleyen bazı medya organlarının garip bir şekilde, muhalefet dilini seçtiğini, tez değil de, anti tez konumlanmasına geri döndüğünü görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öztürk eleştirilerinin devamında şöyle dedi:

“Yazılarının yüzde 70'ini başkalarıyla polemiğe ayıran bir yazarın, söyleyecek sözü yok demektir. Başka gazetelerin haberlerini, köşe yazılarını takip edip, onları eleştiren, hem de seviyesi diplere ulaşmış bir dille eleştiren bazı gazetelerin, yazarların AK Parti'nin tez olma konumuyla çeliştiği aşikar.

Daha vahimi şudur ki, bu medyaya doluşmuş lejyonerlerin, önüne gelen herkesi suçlayan, hakaret eden yazılarına, Ahmet Taşgetiren gibi bu camianın en vicdanlı isimleri de hedef oluyor artık.”

“AK PARTİ ADIM ADIM GERİDE KALIYOR”

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı, Karar gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, ise bugünkü köşesinde Başkanlık tasarısını, AKP’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sert bir dille eleştirdi. AKP’nin daha önce seçimlere hep moralli gittiğini ancak bu referandumun farklı olduğunu yazan Etyen Mahçupyan, “Geçmişte karşımızda mağdur, rasyonel ve başarılı bir siyasi hareket vardı. Şimdi giderek artan sayıda kişinin zihninde bu özellikler de adım adım geride kalıyor. Yine geçmişte bir istikrar unsuru olarak görülen yönetim için bugün soru işaretleri üretiliyor…” diye yazdı. Mahçupyan bunun gerekçesini şöyle açıkladı:

“Bunun nedeni ‘cumhurbaşkanlığı sistemine’ geçiş için önerilen anayasa değişikliğinin içerik açısından kolay savunulabilir olmaması. Nitekim ‘Evet’ kampanyası yürütenler ya PKK/FETÖ üzerinden korku üreterek ‘Hayır’ı şeytanlaştırma, ya da ‘Evet’i 15 Temmuz direnişine bağlama gayreti içindeler. Kimse taslağın içeriği ile ilgili konuşmak istemiyor. Meseleyi ‘zorunlu bir devrimsel adım’ kıvamına getirip, sistemi kimliksel desteğe dayanarak değiştirmek çok daha uygun bulunuyor.”

Mahçupyan yazısının devamında AKP’nin başkanlık tasarısına eleştirilerini sıraladı. Yazısının devamı şöyle:

Haklılar… Tasarı her maddesi için olumlu ya da olumsuz koşullar hayal edilerek, ‘nötr’ bir sistem değişikliği olarak öne sürülebilir. Ancak maddeler bir araya geldiğinde istismar edilmeye açık durumların sayısı ve ihtimali artıyor. Hele Türkiye’de var olan yönetim zihniyetini, kültürü ve uygulamaları dikkate aldığınızda, olumsuz sonuçlarla karşılaşma ihtimali neredeyse kaçınılmaz hale geliyor.

Örneğin cumhurbaşkanının partili olmasında sorun görmeyebiliriz. Parlamento ve cumhurbaşkanı seçimlerinin aynı gün olmasında da… Ancak bizim siyasi kültürümüzde ikisini bir araya getirdiğinizde ve cumhurbaşkanının kendi partisinde yönetici olmasına engel koymadığınızda ne olacağı açıktır: Cumhurbaşkanı parlamento üyelerinin hepsini seçecek ve aynı gün seçim olması sayesinde kendi parti grubunun Meclis’te çoğunluk, ya da en azından birinci parti olmasını garantileyecektir. Gerçekçi olacaksak, böyle bir parlamentonun hiçbir konuda cumhurbaşkanından farklı pozisyon alması beklenemez.

***

Yargıya bakalım… Eğer tasarı geçerse HSK için 2019 seçimleri beklenmeyecek, değişiklik hemen yapılacak. Buna göre 13 üyenin dördünü cumhurbaşkanı seçiyor. Adalet Bakanı ve Müsteşarı da üye… Geri kalan 7 kişi ise Meclis’te beşte üç oyla seçilebiliyor. Bunun için iki büyük partinin anlaşması asgari koşul… Bu olamazsa birisi iktidarın (cumhurbaşkanının) adayı olan en fazla oy almış iki aday arasında kura çekiliyor. Düşünün ki cumhurbaşkanının Kurul’a ‘hakim’ olması için bir kişi daha lazım. Acaba bunun ihtimali ne? İktidar adaylarının tüm kuraları kaybetme ihtimali 1/128, yani yüzde 0,78. Kısacası yüzde 99,22 ihtimalle HSK’nın çoğunluğu cumhurbaşkanı tarafından seçilmiş olacak. Bu durumda idari yargının nasıl bir tutum alacağını tahmin edebiliriz.

Başka bir örnek cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu… Yürürlükteki sistemde sadece vatana ihanetten, ama şimdi bütün suçlardan ötürü Yüce Divan’a gönderilebiliyor. İlk bakışta çok olumlu… Ne var ki şu anki sistemde partiler üstü bir konum söz konusuyken, yenisinde cumhurbaşkanı yürütmenin bizzat kendisi ve her türlü idari konuda yetkili… Taslak ise suç ne olursa olsun, ancak Yüce Divan’da yargılanma kuralını getiriyor ve beşte üç şartıyla pratikte bunu büyük ölçüde imkansız kılıyor.  

Mesele sistemin istismara açık olması ve bunun engellenmesi için herhangi bir tedbir alınmamasıdır. Dolayısıyla karşımızda iyi hazırlanmamış gözüken ve halkın fazla titizlik göstermeyeceği varsayımına dayandırılmış bir teklif var. O nedenle savunulması zor… Ve o nedenle ideolojik mobilizasyona muhtaç.

“‘EVET’ KAMPANYASINI YÜRÜTEN BAZI SİYASİLERİN KULLANDIKLARI SORUNLU DİL SEÇİM KAMPANYASINA FAYDADAN ZİYADE ZARAR VERİR

Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi yazarı Elif Çakır ise referandumda “evet” diyen AKP ve MHP’li siyasilerin dillerini eleştirdi ve seçim kampanyasına zarar verdiğini yazdı.

Yazısının girişinde Başkanlık sistemini savunduğunu yazan Elif Çakır, eleştirilerini şöyle dile getirdi:

“Türkiye’nin sistem değişikliğine öncülük yapan ve milletten hakemlik bekleyen MHP’nin, halkı bu şekilde kategorize edecek söylemler yerine, Türkiye’nin neden sistem değişikliğine ihtiyacı olduğunu ve altına imzasını attığı Anayasa Değişikliği Paketi’ni anlatması gerekir.

Sonuçta Türkiye bir sistem değişikliği için referanduma gidiyor.

Sandıklarda terör örgütlerinin cezalandırılması oylanmayacak.

15 Temmuz darbecileri, DHKP-C ve PKK da oylanmayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her fırsatta açıkladığı gibi bu bir “genel seçim” değil. Türkiye’nin sistem değişikliği oylanacak. Daha doğrusu fiili olarak yürüyen sistem yasal zemine kavuşmuş olacak.

Halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı ile birlikte sistemin verdiği arızi durum yani çiftbaşlılık düzelmiş olacak.

Dolayısıyla getirilmeye çalışılan sistemin bu millete tane tane güzel bir şekilde anlatılması lazım.

Ve bu yapılırken siyasilerin kullandıkları dille halkı kutuplaştırmamaya dikkat etmesi gerekir.

Zira “evet” kampanyasını yürüten bazı siyasilerin kullandıkları sorunlu dil, agresif söylemler, gereksiz polemikler seçim kampanyasına faydadan ziyade zarar verir.

Bunun yerine toplumu daha kapsayıcı, daha kucaklayıcı bir dil kullanılması gerekmektedir.

Ben AK Parti’nin yerinden olsam, Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Özlem Zengin’in kullandığı o “evet diyen de ‘hayır’ diyen de vatanını seviyor” söylemi var ya...

Bu sözü bayraklaştırırım, sloganlaştırırım.

Yasama yürütme yargı nasıl konumlanacak oturur anlatırım. Özgür yargı nasıl olacak? Toplumdaki kaygıları, haklı endişeleri gidermeye bakarım...

Ben MHP’nin yerinde olsam... “Hayır diyenler sokağa çıkarsa onları sokakta bekleriz” söylemlerine en sert tepkiyi gösteririm.

Bu toplum yeterince gerildi, yeterince kamplara ayrıldı. Yeterince acı yaşadı.

Bir kere olsun güle oynaya seçime gidelim. En azından bu kez.. Bu millet bunu hak ediyor çünkü...

***

Buna mukabil, MHP Genel Başkan Yardımcılarından Semih Yalçın’ın dün verdiği bir mülakatta kendisine yöneltilen “Terör örgütlerinin ‘hayır’ cephesinde buluşması hakkındaki fikriniz nedir?” sorusuna verdiği yanıt şöyle:

“Hayır cephesinde saf tutanlar, örgütler, sıra sıra dizilerek bir şer cephesi oluşturdular!”

Sorunun kendisi sorunlu! Ancak şunu söylemeliyim ki tecrübeli bir siyasetçi ve partisinin iletişimden sorumlu olarak genel başkan yardımcılığı görevini üstlenen Semih Yalçın’ın verdiği yanıt daha da sorunlu...”

YORUM EKLE