Yandaşları panik sardı, Fehmi KORU 'Hayırlar yükseliyor, referandumu durdurun'

Gazeteci Fehmi Koru, 16 Nisan'da yapılacak referandumla ilgili olarak, "Yakın çevremizle yaptığımız istişarelerde, insanların ellerinin 'evet'e kolay kolay gitmeyeceğini görüyorum" değerlendirmesini yaptı.

Yandaşları panik sardı, Fehmi KORU 'Hayırlar yükseliyor, referandumu durdurun'

Gazeteci Fehmi Koru, 16 Nisan'da yapılacak referandumla ilgili olarak, "Yakın çevremizle yaptığımız istişarelerde, insanların ellerinin 'evet'e kolay kolay gitmeyeceğini görüyorum" değerlendirmesini yaptı.


'YA YETKİLER BAŞKASININ ELİNE GEÇERSE'


Koru, "Yakın çevremizle yaptığımız istişarelerde, insanların 'evet'e kolay kolay gitmeyeceğini görüyorum. Evet oyu kullananlardan bir tanesi, 'Eğer Tayyip Erdoğan sonuna kadar Cumhurbaşkanı kalacaksa, hiç uzaklaşmayacaksa, hayatını da çok uzatabileceğine inanıyorsa, ben 'evet' diyeceğim' demişti. 


Dolayısıyla, insanın ölümsüz bir hayatı yok ve bu bakımdan insanlar tereddüt ediyorlar. Tayyip Erdoğan'ı bu göreve uygun görüyorlar, bu makama layık olduğunu düşünüyorlar, bu yetkileri iyi kullanacağına inanıyorlar. Ama bir başkasının eline bu yetkilerin geçmesine, yani Tayyip Erdoğan'dan sonra Cumhurbaşkanı olabilecek kişinin elinde bu yetkilerin olmasından da endişe duyuyorlar" değerlendirmesini yaptı.

'HAYIRLAR YÜKSELİYOR, SÜRECİ DURDURUN'


Fehmi Koru ayrıca, referanduma yaklaşılırken 'hayır' oylarının yükselebileceği tahmininde bulunarak şunları söyledi:

"AK Parti tabanı, kendi aralarında konuştuğu zaman, bu endişelerini birbirlerine de taşıyorlar.Bugün 'evet' diyenler bile, bu 20-25 gün içerisinde, 2 ay içerisinde, 'evet'ten 'hayır'a ya da sandık başına gitmemeye geçebilirler. 

Cumhurbaşkanı'nın önündeyken mümkünse, ki anayasaya göre mümkün, sürecin o noktada durdurulmasının doğru olabileceğini düşündüm. Bir de tabii insanların üzerine fazlaca gelinirse ve bu sandığa beklenmedik şekilde yansır ve 'hayır' oyları çok fazla çıkarsa, bu siyasi istikrarı da derinden etkileyebilecek bir sonuç olarak karşımıza çıkabilir".

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 01:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Korkut Tankuter
Korkut Tankuter - 4 yıl Önce

erdoğan'ı dışında tutup bu kadar yetkinin bir başkasının elinde olmasını sakıncalı görenler nasıl oluyor da aynı yetkilerin kendi liderlerine tanınmasına "evet" diyebiliyorlar. bu çifte standart demokratik yaklaşıma aykırı değil mi? kaldı ki cumhurbaşkanı tarafsız olamadığını birçok kez kanıtladı. o halde bu duruma bile bile "evet" diyenler için "demokrasi bir amaca ulaşmak için kullanılan bir araç"! peki, demokratik hakları, kazanımları, teamülleri bu kadar dışlayan bir amaç ne olabilir? ve ülkeye ne kazandırır? klasik deyişle: hukuk bir gün herkese lazım olur!

özgür ateş
özgür ateş - 4 yıl Önce

başkanlıgı sadece ülkeyi eyaletlere bölmek fedaratif kürdistanı kurmak türkiye cumhuruyetini türk vatanını yok etmek için istediginizi neden söyleyemiyorsunuz cumhur başkanın bu gün isteyipte yapamadıgı sadece bu degilmi başka ne istiyorda yapamıyor zaten her kanunu istedikleri gibi yapıyorlar ülkenin tüm bütçesini istedikleri gibi kullanıyorlar ne istiyorlarda yapamıyorlar 15 yıldır ülkede istikrar var diyorlar bu istikrarı neden biz göremiyoruz ekonomi çökmüş terör her yerde istedigi gibi eylem yapar hale gelmiş hangi istikrardan bahsediliyor vesayeti kaldırdık diyorsunuz akpli olmayanlar memur bile olamıyor vesayet artık akp olmadımı bu ülkede tayyip erdoganın istedigi hapse atılmıyormu her istedigi olmuyormu neden evet diyelim bu kadar olay bu kadar gerçek ortadayken bir tane sebep varmı evet demek için

Öznur
Öznur - 4 yıl Önce

Ne mutlu Türk'üm diyene.Yaşasın Cumhuriyet

ergin
ergin - 4 yıl Önce

hep bana hep bana halk aç perişan takılmışsın bir suriyelilere bakma derdine sonrada hayırlar tabiki artar
verilen sözler nerde hani taşerona kadro hani 4c nin kadrosu emeklilikte yaşa takılanlar ne olacak et yemiyelim peki ama sebze fiyatları ne hani doları yastık altından çıkar dedin niye düşmedi dolar neden dünyanın en fazla çalışıp en az kazanan ülkesiyiz
kağıt üzerinde herşey avrupa normlarında ama paraya gelince afrika normları
kısacası millet uyandı reis kanmıyor güzel sözlere

Alev Bursalıoğlu
Alev Bursalıoğlu - 4 yıl Önce

Rte'ye bu kadar güvenilmesi,ona vazgeçilemez tek lider olarak bakılması,ondan sonra gelecek olandan ürkülmesi çok çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.Bunca kabul,hatta tapınma yakında monarşiyi ,hanedanı da getirir.Karşımızdaki lider,yapı olarak buna çok yatkın .Potansiyel var,ortam uygunsa,neden olmasın?

Seyfullah ozaydin
Seyfullah ozaydin - 4 yıl Önce

Buyuk yonetici bir ko usmasinda demokrasi bir trendir. Istenen istasyona gelince inilir dememis miydi.

Seymen
Seymen - 4 yıl Önce

100 bin fazla memur bankaya yatırdı , özel okula çocuk gönderdi, VS doya atılır sa BU MAZLUMLARİN AHI NE OLACAK ?

İriç
İriç - 4 yıl Önce

Rte. bir Milli Kahraman oldu 15 Temmuzda akp lilere göre.
Kendisine verilen Tüm yetkileri vatan için Bayrak için kullanır akp lilere göre.
Birgün gelir Azrail Canınını alırsa, yerinede Akp liler tarafından Sayın Davutoğlu gibi veya Erbakana İhanet eden Numan Kurtulmuş gibi birileri getirilir se neolacak o Zaman.
Azrail mi suçlunacak.