YSK Başkanı “500 değil, 357 milyon zarf bastırıldı”

YSK Başkanı Sadi Güven, '50 milyon seçmen 500 milyon zarf siparişi verildi' haberiyle ilgili açıklama yaptı.

YSK Başkanı “500 değil, 357 milyon zarf bastırıldı”
banner170

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, '50 milyon seçmen 500 milyon zarf siparişi verildi' haberiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. tura kalması ihtimali dikkate alınarak 357 milyon zarf bastırıldı.

YSK'dan yapılan açıklama şöyle:

“Söz konusu kağıt alımı işi için iki aylık ihale süreci ve dört aylık imal süreci öngörülmekte olup, bu kağıtlardan zarf imal ettirilmesi ise yaklaşık 1 yıllık süre almaktadır. Bu bakımdan 18 Mayıs 2016 tarihli, 223 sayılı YSK kararı ile; 2142 ton filigranlı oy zarfı kağıdının imal ettirilmesi, ardından da bu filigranlı kağıtlardan sırasına göre il genel meclisi, muhtarlık ve belediye seçimlerinde, Cumhurbaşkanı seçiminde ve Milletvekili Genel Seçiminde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan, 215 milyon adet sarı renkli, 12 milyon adet turuncu renkli, 70 milyon adet mor renkli, 60 milyon adet mavi renkli, olmak üzere, toplam 357 milyon adet oy zarfının yaptırılmasına karar verilmiştir. Karar 298 sayılı Kanunun 17. maddesi gereği YSK’da temsilci bulunduran AK Parti, CHP, MHP ve HDP temsilcilerinin de bulunduğu, toplantıda alınmıştır.

Alınan karar uyarınca; 215 milyon adet sarı renkli oy zarfı Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri için hazırlanmış ve Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalma hali de göz önünde bulundurulmuştur. 12 milyon adet turuncu renkli oy zarfı il genel meclisi üyeliği seçimlerinde kullanılmak üzere, 70 milyon adet mor renkli oy zarfı muhtarlık seçimleri için kullanılmak üzere, 60 milyon adet mavi renkli oy zarfı belediye başkanlığı seçimlerinde kullanılmak üzere, yaptırılmaktadır.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma Leyla Yıldırım
Fatma Leyla Yıldırım - 1 yıl Önce

YSK meşruluğunu yitirmiştir ; asla inanmıyorum ! Hırsızlık , yolsuzluk yapan yasayı ve değerleri çiğneyen bir kurum olarak yeri çöplüktür ; benim geleceğimi , irademi , hakkımı çaldı.

Aslan ünal
Aslan ünal - 1 yıl Önce

Adalete benim güvenim kalmadı.

Mustafa urfa
Mustafa urfa - 1 yıl Önce

Yeryüzünun en alcak en duzenbaz hukumetiyle karsi karsiyayiz adalet yok herkes akp li amk

Niyazi sogukpinar
Niyazi sogukpinar - 1 yıl Önce

Her kim secimde hile yaparsa tüm Türk halki geçsin üzerinden. Dürust insanada saygimiz sonsuz

Mustafa motor
Mustafa motor - 1 yıl Önce

O kadar zarfi niye bastirdin sahtecilik yapilacak degilmi

Ahmet toygun
Ahmet toygun - 1 yıl Önce

Usulsüzlük değil belki yurt dışına ihraç edip gelir elde edeceklerdir hemen art niyetli davranmayalım

Taner arslan
Taner arslan - 13 ay Önce

Yalniz degiliz teslim olmaya ca giz bu bizim mücadelemiz ve hirsizlarin yandascilarin vatan hainlerin hepsini yeneceği z mucadelemiz i birakmK yok. Sado guven bu ulkeye en buyuk ihaneti muhursuz zarflari gecerli sayarak yapmisdir.yaziklar olsun

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151