YSK seçim takvimi taslağını İYİ Partiye gönderdi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran'daki erken seçim için takvim taslağını partilere gönderdiğini duyurdu. Daha önce (YSK) Başkanı Sadi Güven, "Seçim takvimi için uyum yasalarının geçmesi gerekiyor. Seçim takvimini açıklamak için onu bekliyoruz" açıklamasını yapmıştı.

YSK seçim takvimi taslağını İYİ Partiye gönderdi

TBMM'nin açılışının 98. yıl dönümü resepsiyonuna katılan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, seçim takvimiyle ilgili açıklama yaptı.

YSK'dan yapılan açıklamada, "24 Haziran'daki erken seçim için takvim taslağını partilere gönderildi" ifadeleri kullanıldı.

"SEÇMEN SAYISI KARARI"

YSK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, 24 Haziran'da Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde seçmenler bir sandık bölgesinde iki oy kullanacak.

Bu kapsamda, tüm yurt genelinde tasarruf ilkeleri, oy verme, sayım, döküm işlemlerinin kolaylığı ve her sandık bölgesi için bir sandık kurulu oluşturulacağı göz önüne alınarak, bir sandık bölgesindeki seçmen sayısı 360-380 olarak tespit edildi.

Köylerde ise seçmen sayısının 400'ü aşmaması halinde bir sandıkta oy kullanılabilecek.

Taslak seçim takvimi siyasi partilere gönderildi

Güven, "Seçim takvimi için uyum yasalarının geçmesi gerekiyor. Taslak takvim hazır, uyum yasaları sonrası hemen açıklanacak. Taslak seçim takvimi siyasi partilere gönderildi." dedi.

YSK Başkanı Güven, İYİ Parti'nin seçimlere katılıp katılmayacağı konusundaki sorulara ise, "İYİ Parti'nin seçime girebileceğine ilişkin karar oy birliğiyle alındı." dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 21:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Cesur.
Mehmet Cesur. - 4 yıl Önce

Oy birliği ile hee.CHP,li vekiller olmasaydı.Bugün İYİ Parti seçime giremez kararı verecektiniz.Adamı böyle hizaya getirirler.