Yunan asıllı İngiliz yazar Hamza Andreas Tzortzis'ten Boğaziçi Üniversitesinde Atatürk'e hakaret!

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Organizasyon: Boğaziçi İslam Araştırmaları Topluluğu Görüntüdeki kişi: TİMAŞ'tan kitabı çıkan Yunan asıllı İngiliz yazar Hamza Andreas Tzortzis Ülkemizin kurucusuna "şeytan" deniyor. Alkışlayanlar: Öğrenci

Boğaziçi Üniversitesi’nde, Boğaziçi İslam Topluluğu tarafından düzenlenen bir programda konuşan Yunan asıllı İngiliz yazar Hamza Andreas Tzortzis, Atatürk’ten “şeytan” olarak bahsetti.

İsim vermeden Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını işaret eden Tzortis, skandal konuşmasında, “İslam’ı bu ülkeden kaldırmak istediler. Bu, bu kadar basit. Eğer kendi tarihinizi okursanız, bu şahsın ve diğerlerinin bu ülkeden, memleketinizde İslam’ı kaldırmak istediğini anlarsınız. Beni de onun bu memlekette ne kadar çok resmi olduğu ilgilendirmez. Sonuçta dininizi ortadan kaldırmak için bir uğraş verdiler. Örtünmeyi kaldırdılar, ezanı kaldırdılar, Arapça'yı kaldırdılar, İslami eğitimi kaldırdılar. Bu Allah’ın dostu mudur yoksa şeytanın dostu mudur?” dedi. Tzortis'in Atatürk'e "şeytanın dostu" iması yaptığında ise öğrencilerin gülüşüp alkışlaması dikkat çekti.

TİMAŞ'TAN KİTABI ÇIKTI

İngiliz asıllı Yunan yazarın bir kitabı ise, Türkçe'ye tercüme edilerek Timaş Yayınları tarafından basıldı. Mayıs ayında piyasada olacak olan kitabın Timaş Yayınları tarafından Türkçe basımının yapıldığını Tzortis Twitter hesabından duyurmuştu. 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2019, 11:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fahrettin Sayar
Fahrettin Sayar - 3 ay Önce

Atatürke çamur atacak başka bir şey bul deccalın pisliği

Erkal EKEN
Erkal EKEN - 3 ay Önce

Bu şerefsizi oraya davet edenler tam bir ihanet içindedirler. Ancak onu alkışlayan ve gülüşen sözde talebe kesimi için diyecek söz bulamıyorum. Bu memlekete yakışmıyorsunuz. Aşağılık yaratıklarsınız.

Hüseyin Yürük
Hüseyin Yürük - 3 ay Önce

MHP ve ÜO'larının buna bir cevap vermesini bekliyoruz.

Ağası
Ağası - 3 ay Önce

Ayni şeylerin benzerlerinin Chp il başkanı Canan KAFTANCIOĞLU da söylemişti.O zaman kemalist kesim neden susmuştu?

İskender
İskender - 3 ay Önce

Yahu Atatürk hiç olmazsa Tanrı dağlarının bulunduğu Uzakdoğu'ya gidip de,Ordu milletvekili cemal ENGİNYURT gibi KURT'lar gibi ulumadı.

İskender
İskender - 3 ay Önce

ÖNCE ATATÜRK'ÜN DÜŞÜNCELERİ DOĞRULTUSUNDA YENİ KURULAN TÜRKİYE CUMHURİYETİNE GETİRİLEN DÜZEN VE SİSTEMİN HALK TARAFINDAN KABUL EDİLİP EDİLMEMESİNE BAKILMASI GEREKİR.BU SİSTEMİ ANADOLU'DA SADECE ŞEYH SAİT VE AŞİRETİ KABUL ETMEDİ.ONLARDA BİLİNDİĞİ GİBİ MAİLE İNFAZ EDİLİP ÜLKENİN ÇEŞİTLİ YERLERİNE SÜRGÜN EDİLDİLER: Müslüman osmanlı devletinin en güçlü ordusu Kudüs,Filistin ve Şamdaydı.Bu ordulardan 8.Ordunun başında Cevat Paşa,7.Ordu'nun başında Mustafa Kemal ve 4.Ordu'nun başında da Cemal Paşa vardı 16 Eylül 1918 tarihinde saldırıya geçen İngilizler önce Cevat Paşa'nın Kudüste bulunan ordusunu yok ederek Kudüs'ü ellerine geçirdiler.Akabinde Filisti'ne saldırarak Mustafa Kemal'ın ordusunu darmadağın ettiler.Mustafa kemal'in ordusunun yarısı Cemal Paşa'nın 4.Ordusunun bulunduğu Şam'a doğru geri çekildiler.Ancak İngilizler 7.Ordunun geri çekilen yarısı ile birlikte Cemal Paşa'nında 4.Ordusunu yok ederek Şamı'da ele geçirdiler.Mustafa Kemal ve bir kaç arkadaşı kendilerini zorlukla Hatay cıvarına atabildiler(Kazım Karabekir-İstiklal harbimiz)Mustafa Kemal, bu mağlubiyetten sonra İstanbul hükümetine çektiği telgrafta Osmanlının savaşacak gücü kalmadığını ve en doğru hareketin İTİLAF ülkeleriyle anlaşmak olduğunu yazdı.Bilindiği gibi 30 Ekim 1918 TARİHİNDE MONDROS MAĞLUBİYET ANTLAŞMASI imzalandı.Ve bu antlaşma çerçevesinde İtilaf ülkeleri başta İstanbul,İzmir ve Bursa olmak üzere Osmanlı'nın uygun gördükleri kent ve bölgelerini işgal ettiler.Peki işgal neden kaldırıldı?Padişah Vahdettin'in İngilizlerin dayatmak istediği Misak-i Milli sınırlarını 20 Ocak 1920 Meclis-i Mebusanında reddetmesinden ve İngilizlerin bu meclisi kapatmalarından sonra, Ülkenin kurtuluş aşamasında milletin temsilci olarak görevlendirdiği askeri komutanların içerisine girdikleri çeşitli arayışlar içerisinde ortaya attıkları AVRUPA MEDENİYETİ,LAİKLİK , AVRUPA KANUN VE TOPLUMSAL YAŞAMINI YENİ KURULACAK DEVLETTE UYGULAYACAKLARI TAAHHÜTLERİNİN AVRUPALILARI İKNA ETMESİ SONUCUNDA 1923 YILINDA Lozan'da düzenlenen antlaşmalar çerçevesinde yeni bir devletin kurulması konusunda uzlaşmaya varılmıştır. Peki Osmanlının sahip olduğu,MISIR,IRAK,KIBRIS VE 12 ADALAR,LİBYA'NIN BİR KISMI,SURİYE,LÜBNAN,KUDÜS,AZERBAYCAN,ERMENİSTAN'IN BİR KISMI,KAFKASYA,BATI TRAKYA,BULGARİSTAN'ın ARNAVUTLUĞUN,ROMANYA VE SIRBİSTAN'IN BAZI BÖLGELERİ ATTA OLDU.Yani elden çıkıp uzaklaştı.Ancak her ne kadar Osmanlının mağlubiyeti Osmanlı ordularının generallerinin başarısızlığına bağlansa da,ülkenin yeni kurulan kısmında aracılık edenler de yine bu ordunun "İttihat" düşüncesine sahip olan generalleri olmuştur. Son İngiliz işgal güçleri de,yeni devletin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinden yaklaşık bir yıl sonra yani 1924 yılında İstanbul'u terk etmişlerdir. Bu doğrultuda birilerini suçlamanın da bu saatten sonra bir getirisi olmaması nedeniyle geçmişi deşenlere de pek itibar edilmemelidir.Ancak Tarihi tespit noktasında değerlendirmeye alınabilir.

Ağası
Ağası - 3 ay Önce

Düşünebiliyormusunuz Türkiyenin en popüler ,en tanınmış üniversitesinde bilimsel bir konu,tarihsel bir gerçek tartışılamıyor,konuşulamıyor.Dünyadaki ilk 500 üniversitesi içinde neden Türk üniversitelerinin olmadığının üzücü bir örneğidir

SIRADAKİ HABER