Yunanistan'ın Sözde Pontus Soykırımı İddialarına tepki Türk Eğitim Sen'den geldi

Türk Eğitim Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı, Ali İhsan Hasanpaşaoğlu yazılı bir açıklama yayınladı.

banner311
Yunanistan'ın Sözde Pontus Soykırımı İddialarına tepki Türk Eğitim Sen'den geldi

Hasanpaşaoğlu  yaptığı açıklamada " Yunanistan’ın tarihi bir meseleyi bilim çevrelerine bırakmak yerine Türkiye ve Türklük aleyhinde bir propaganda malzemesi haline getirmesi ve Türk Milletini soykırımcı olmakla suçlaması kabul edilebilir bir durum değildir." dedi.

Ali İhsan Hasanpaşaoğlu'nun açıklaması şu şekilde;
1- Yunanistan Parlamentosu, 24 Şubat 1994’te aldığı bir kararla XX. yüzyıl başlarında Doğu Karadeniz bölgesinde yaşayan Rumlara soykırım yapıldığına dair bir kanun tasarısını kabul etmiştir. O tarihten beri yürüttükleri propaganda ile dünyayı bu iddialarına inandırmaya çalışmaktadırlar.
2- XX. yüzyıl başlarında Karadeniz bölgesinde ortaya çıkan asayişi bozucu olayların sebebi Rum çetecilerin isyan ederek bağımsız bir devlet kurma çabasıdır.
3- Türk Milleti mazlum ve mağdur olmakla birlikte katliamcı olmakla suçlanmaktadır. Oysa tarihi bilgi ve belgeler bunun doğru olmadığını açıkça ortaya koymaktadır.

4- Özellikle ABD ve AB içerisindekiler başta olmak üzere dost ve müttefiklerimizin Yunanistan’ın gerçekleri çarpıtan propagandasına karşı arşivlerdeki belgelere bakmaları doğruların bulunmasına yetecektir.
5- Yunanistan’ın tarihi bir meseleyi bilim çevrelerine bırakmak yerine Türkiye ve Türklük aleyhinde bir propaganda malzemesi haline getirmesi ve Türk Milletini soykırımcı olmakla suçlaması kabul edilebilir bir durum değildir.
Kamuoyuna saygıyla duyurular.

Ali İhsan Hasanpaşaoğlu 
Türk Eğitim Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.