Zafer Partili sağlıkçılardan tarihe geçecek 14 Mart Tıp Bayramı videosu!

Zafer Partili sağlıkçılar 14 Mart Tıp Bayramı’nı unutmadı.

Zafer Partili sağlıkçılardan tarihe geçecek 14 Mart Tıp Bayramı videosu!

Habererk / Haber Merkezi

14 Mart Tıp Bayramı kutlanıyor.

Zafer Partili sağlıkçılardan dikkat çeken 14 Mart Tıp Bayramı mesajı geldi.

Zafer Partisi Sağlık ve Engelliler Komitesi Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tuğrul Kihtir açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Vefakâr Türk hekimleri Türk hemşireleri ve cefakâr Türk sağlık personeli biz bir milyon yüz bin kişiyiz. Hepimiz Tıp Bayramı kutlu olsun.”

Tuğrul Kihtir’den sonra Zafer Partisi GİK Üyesi ve Genel Merkez Sağlık Komisyonu Üyesi Dr. Julide Sarıkaya Kurdoğlu ve İstanbul İl Sağlık Komisyonu Başkanı Ecz. Ruhiye Aylar Demir açıklama yaptı.

İŞTE O TARİHİ VİDEO:

14 MART TIP BAYRAMI NEDİR? 14 MART TIP BAYRAMI'NIN TARİHÇESİ…

Tıp Bayramı, her Mart ayının 14'ünde kutlanan, Türkiye'de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

1976'dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart'ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Dünyada benzer kutlamalar, farklı tarihlerde yapılmaktadır. Örneğin ABD'de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü; Hindistan'da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy'un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz günü "Doktorlar Günü" olarak kutlanır.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022, 17:39
YORUM EKLE