Afrin'de Kritik havaalanı ele geçirildi

TSK'nın Afrin'de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nın 51'inci gününde 14 nokta terörden temizlendi,

Afrin'de Kritik havaalanı ele geçirildi

Cinderes-Afrin yolunda stratejik önemdeki Bableit Havaalanı terör örgütünden arındırıldı. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 291'e yükseldi.Terör örgütünün Afrin'de sözde adalet ve içişleri bakanlığını yapan iki isim ise örgütten kaçmaya çalıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin'de terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği bölgelere yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı 51'inci gününde hız kesmeden devam ediyor.

TSK'dan bu sabah yapılan açıklama ile harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısın 3 bin 291'e yükseldiği bildirildi.

14 NOKTA KURTARILDI

Öte yandan TSK ve ÖSO, Afrin'in kuzeybatısındaki Racu beldesine bağlı Hocamali, Savan Kabir, Çançanlı köyleri ile, ilçenin güneybatısında Cinderes'e bağlı Tellef, Kocaman köyleri, kuzeydeki Bülbül beldesinin Solaklı ve Alibey köyleri ve ilçe merkezine bağlı Kavkabah köyünü YPG/PKK-DEAŞ'tan arındırdı.

STRATEJİK HAVAALANI ELE GEÇİRİLDİ

Harekatta, Cinderes-Afrin yolu üzerinde stratejik önemdeki Bableit Havaalanı da teröristlerden temizlendi. TSK ve ÖSO, gün içinde Kastel Keçik, Kara Tepe, Halidiye, Culbul ve Kane Kauer köylerini de ele geçirmişti.

Böylece gün içinde toplam 14 nokta kurtarılmış oldu.

185 BÖLGE KONTROL ALTINDA

TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de 5'i belde merkezi, 148'i köy, 32'si kritik nokta olmak üzere toplam 185 bölgeyi kontrolüne aldı. 

ELEBAŞLARI KAÇIYOR

Öte yandan AA’nın Afrin içindeki güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, örgütün kanton yapılanması altında işgal ettiği ilçede sözde adalet bakanı görevi yapan Said İsmet Gubar, Afrin’i terk etti.

Gubar, kaçtıktan sonra Beşşar Esed rejimin kontrolünde görünen ancak fiilen İran destekli silahlı grupların işgalinde bulunan Nubul’a geldi.

Terör örgütü, Gubar’ı geri almak için İran destekli gruplarla pazarlığa devam ediyor.

Afrin’den kaçan diğer elebaşı ise sözde içişleri bakanı Hasan Bayram oldu. Afrin’in rejim bölgesine bağlanan Ziyare kapısından çıkmaya çalışan Bayram, burada YPG/PKK unsurları tarafından alıkondu. Kaçma girişimi başarısız olan Bayram’ın yanında yüklü miktarda para götürmeye çalıştığı öğrenildi.

Ayrıca, Zeytin Dalı Harekatı’nda kıskaca giren örgütün, Kandil Dağı’ndaki tepe kadrolarından gelen çok sayıda elebaşı da ilçe merkezini terk etti.

KUZEY IRAK'A HAVA HAREKATI

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, teröristlerin Irak'ın kuzeyindeki Hakurk, Zap, Gara, Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinden TSK'ye ait üs bölgelerine saldırı hazırlığında olduğu tespit edildi.

Bunun üzerine, dün ve bugün teröristlere yönelik hava harekatı düzenlenerek 18 hedef imha edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER