Sınırda operasyon sinyali "10 noktada beton bloklar kaldırıldı"

banner155

ABD’nin YPG’ye silah sevkiyatı sürerken, TSK da harekât için hazırlıklarında son aşamaya geldi. Operasyon yapılması planlanan noktaları belirleyecek keşif gücünün geçişi için Afrin sınırındaki 10 noktada beton bloklar kaldırıldı.

Sınırda operasyon sinyali "10 noktada beton bloklar kaldırıldı"
banner170


Karar gazetesinden Hilal Öztürk'ün haberine göre Fırat Kalkanı Harekatı’yla terör örgütü IŞİD’i tehdit unsuru olmaktan çıkaran Türkiye, PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin silahlı gücü YPG’nin elinde bulundurduğu Afrin’e yönelik operasyon için gün sayıyor. Ocak ayında yapılması planlanan harekât için son hazırlıklar tamamlanıyor.

KARAR’ın askeri kaynaklardan aldığı bilgiye göre, İdlib’e konuşlanan TSK unsurlarının güneyden çevirdiği, Fırat Kalkanı alanında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin gözetiminde olan Afrin bölgesinde hedef alınacak noktaların belirlenmesine başlandı. Bu kapsamda Türkiye’nin Afrin sınırında 10 norkada beton bloklar keşif gücünün geçişi için kaldırıldı.

Bölgeye TSK unsurlarının giriş yaptığı belirtildi. ABD Başkanı Donald Trump’ın “YPG’ye silah vermeyeceğiz” açıklaması ve IŞİD’in bölgede temizlenmiş olmasına rağmen Afrin’deki YPG unsurlarına ağır silah sevkiyatının devam etmesinin operasyon hazırlıklarını hızlandırdığı belirtiliyor. TSK’nın üç noktadan; Fırat Kalkanı, Türkiye sınırı ve İdlib bölgesinden Afrin’e girecek şekilde planlamalar yaptığı kaydedildi.

Bu kapsamda kesin sonuç alacak harekattan önce Afrin’den gelecek taciz ateşlerine bölgedeki terör unsurlarını ve mevzilerini etkisiz hale getirecek şekilde karşılık verileği öğrenildi. İstihbarat kaynaklarına göre ABD’nin sevkiyatlarıyla kente silah yığan YPG yönetimi ise ‘büyük savaşa hazırlık’ propagandasıyla teröristleri motive ediyor. ‘PKK-TSK, iki ordu savaşacak’ algısının örgüt içinde yayılmaya çalışıldığı, Türkiye’nin operasyonunun örgüt için ‘ölüm kalım savaşı’ olacağı analtılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151