Türk Ordusu Menbiç'e girdi

banner155

Yerel kaynaklardaki iddiaya göre ABD ile uzlaşma çerçevesinde Türk askeri dış mahallelere girildi.

Türk Ordusu Menbiç'e girdi
banner170

ABD ile Türkiye arasında üzerinde mutabakat sağlanan Menbiç haritası çerçevesinde Türk askerlerinin Menbiç'in dış mahallelerine girdiği belirtildi. Öte yandan Türk askerlerinin Menbiç'in dış mahallerine girdiğini gösteren ilk görüntüler de geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 4 Haziran'daki Washington ziyareti sırasında YPG'lilerin Suriye Menbiç'ten çekilmesini öngören Menbiç yol haritası üzerinde mutabakat sağlanmıştı.

Geçen hafta TSK'dan yapılan açıklamada da Türkiye ve ABD'den askeri yetkililerin 12-13 Haziran tarihlerinde Almanya'da toplanarak Menbiç yol haritası ve uygulama planı konusunda mutabakat sağladıkları belirtilmişti.     

TSK'nın Twitter adresinden yapılan açıklamada, "Daha önce mutabık kalınmış Münbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Habererk/Lokman Happani

Öta yandan Esad’a bağlı rejim güçleri ile PKK/YPG misilleri Tel Rıfat bölgesinden çekiliyor.

Türkiye’nin Haziran başında Rusya ile yapılan anlaşma ile Esad’ın Tel Rıfat’tan çekileceği duyurulmuştu. Zeytindalı Hareketi ile ağır darbe alan PKK/YPG güçleri Tel Rıfat’ı Esad askerlerine bırakarak beraber savunmaya kararı alınmıştı. Rusya’nın devreye girmesiyle Tel Rıfat‘tan Esad ve YPG güçleri çekilmeye başlıyor. Türk yetkililer, Tel Rıfat'lı temsilciler ile bir araya gelerek, Tel Rıfat konusunda Ruslar ile yapılan anlaşma hakkında temsilcilere bilgi verdi.

Bölgenin güvenliğini Türkiye ve Rusya sağlayacak

Ruslar ile yapılan anlaşma gereği ÖSO birlikleri, Tel Rıfat'a girmeyecek, Rejim güçleri ve YPG/PKK'lı teröristlerde kasabadan çıkarılacak Tel Rırat'ı mahalli meclis yönetecek. Mahalli meclisin yerli vatandaşlardan seçeceği gençler ve kişiler Türkiye tarafından eğitime tabi tutularak, bölgenin güvenliğini ise Türkiye ve Rusya gözetiminde Türkiye'nin eğiteceği özgür polisler sağlayacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151