Ersan SAN- Gökçe KARAKÖSE- Baran AKKAYA- Mertcan ÖZTÜRK / İSTANBUL, (DHA)- ESENYURT’ta bir sanayi sitesinde elektronik kart üretimi yapılan iş yerinde kimyasal sızıntı olduğu öne sürüldü. Olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edildi. 11 işçi zehirlenme şüphesiyle ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. 
Olay, saat 14.30 sıralarında Akçaburgaz Mahallesi Alkop Sanayi Sitesi, 1575 sokakta bulunan 180 kişinin çalıştığı elektronik kart üretimi yapılan iş yerinde meydana geldi. Elektronik kart üretimi yapılan iş yerinde üretim için kullanılan ham maddelerin reaksiyona girmesi sonucu, kimyasal sızıntı olduğu iddia edildi. İhbar üzerine, olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edilirken, iş yerinde çalışanlar tahliye edildi. 11 işçi boğazlarında yanma şikayeti ve zehirlenme şüphesiyle çevre hastanelere götürüldü. Yakınlardaki iş yerleri de tedbir amaçlı boşaltıldı. Ekipler, olay yerinde süren yaklaşık 1 saatlik çalışmalarını tamamladı. Hastaneye sevk edilen işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.  

2-3 DAKİKADA HERKES ÇIKTI
Aynı iş yerinde farklı bölümde çalışan Revziye Eyüpoğlu, "Haberimiz yok çıkın diyince biz çıktık. Kokuyu bile duymadık zaten olay olunca çıktık. Hiçkimse de zarar görmesi. Pvc kart yapıyoruz. Biz kimyadan anlamayız herkesin bir bölümü var. Hepimiz çıktık, 2-3 dakikada herkes çıktı. 180 kişi falanız" dedi.
 

Kaynak: dha