Hollanda’nın Ankara Büyükelçi Yardımcısı Erik WeststrateTürkiye’deki görev süresinin dolduğunu sosyal medyadan yayınladığı video ile duyurdu. Hollandalı diplomat Türkiye’ye Twitter'da gündem olan videoda "Beş sene önce görevime burada başladım. Ayrılınca yine burada bitirmek istedim. Bir hatam olduysa affola" diyerek Anıtkabir'den veda etti.

Videonun ilk bölümünde ofisinde bir Türkiye haritası önünde konuşan diplomat, Türkiye'deki pek çok şehri gezdiğini belirtti. Videonun ikinci bölümde Anıtkabir'e giden Weststrate, Anıtkabir'in göreve başladığı yer olduğunu ifade ederek, buradan veda etmek istediğini kaydetti. Weststrate'in fonda Aşık Mahsuni’ye ait “İşte gidiyorum çeşmi siyahım” türküsünü seçmesi dikkat çekti.

Weststrate, veda konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Merhaba herkese, ben burada ofisimdeyim. Yanda gördüğünüz gibi bir harita var. Neden bu haritayı gösteriyorum bunun bir sebebi var. Bugün artık Türkiye’den ayrılıyorum. Bu haritada Türkiye’de nereleri gezdiğimi size göstermek istiyorum. Edirne’den taa Şırnak’a kadar, Kars’tan taaa Datça’ya kadar bütün bu yerleri gezdim. Gördüğünüz kırmızı noktalar hepsi gezdiğim yerler.

Güzel ülkenizi her taraftan gördüm, güzel yemeklerinizi yedim, dört mevsimi bir günde yaşadım, güzel insanlarınızla tanıştım, İnanılmaz doğanın tadını çıkardım. Gerçekten ülkenizi çok çok güzeldir. Ülkenizi çok çok özleyeceğim. Şimdi bir yere gideceğim. Orada görüşürüz.

5 sene önce görevime burada başladım. Ayrılınca yine burada bitirmek istedim. Atatürk’ün huzurunda sizinle vedalaşmak istiyorum" diyen diplomat "Her şey için size teşekkür etmek istiyorum. 5 sene boyunca üzüntüyü yaşadık, sevinci yaşadık kısacası hayatı yaşadık. Çok üzülerek ayrılıyoruz. Hakkınızı helal edin. Bir hatamız olduysa affola Allah’a emanet olun. Hoşçakalın."

Editör: Yadigar Hanım