14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde AKP listelerinden milletvekili seçilen HÜDA PAR’lı Serkan Ramanlı'nın milletvekili yeminine ilişkin açıklaması, gündeme bomba gibi düştü. Ramanlı, TBMM'de 103 yıldır okunan milletvekili yemini metninin değiştirilmesi gerektiğini savundu.

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Batman Milletvekili Serkan Ramanlı'nın açıklaması Habersiverek.com imzasıyla yayımlanan bir video ile gündeme geldi. Ramanlı, açıklamasında, "O yemin metni doğru bir metin mi? Bana göre değil. Nasıl ki çocuklarımıza yıllarca bir ideoloji üzerine, varlığını armağan etmek üzerinden bir metin okutulduğu her sabahın köründe nasıl ki yanlıştı, nasıl ki o yanlıştan dönüldü, biz parti programımıza da yazdık yemin metni değiştirilmelidir, biz o yemin metninin doğru bir metin olduğunu düşünmüyoruz, hiç kimse bir ideoloji üzerine yemin etmemelidir." dedi.

YEMİN METNİNDE NE YAZIYOR?

Milletvekillerinin göreve başlamadan önce TBMM'de okuduğu yemin metni şöyle:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Editör: Yadigar Hanım